Calibration Settings یا تنظیمات کالیبراسیون به مجموعه‌ای از تنظیمات گفته شده که برای دستیبابی به کیفیت تصویری بهتر در هر تلویزیون قابلیت اجرایی شدن را دارد. به طور کل این تنظیمات شامل اجرای تغییرات در بسیاری از بخش‌های تنظیم تصویر بوده که در نهایت باعث دستیابی به وضوحی بهتر می‌شود. در مجموع‌ راه‌های بسیار متنوعی برای اعمال تنظیمات کالیبراسیون وجود دارد؛ از دیسک‌های کالیبراسیون گرفته تا خدمات کالیبراسیون حرفه‌ای و در نهایت تنظیمات کالیبراسیون ساده‌تری که هر کاربر در منزل خود قادر به انجام آن‌ها خواهد بود. در این مطلب ما می‌خواهیم تنظیمات کالیبراسیون برای دست یافتن به وضوح تصویر بهتر را در تلویزیون سامسونگ CU7000 انجام دهیم.

راهنمایی که ما در ادامه در اختیارتان قرار می‌دهیم راهی ساده برای دستیابی به سطح بالایی از کیفیت تصویر هنگام نمایش محتواهای بصری است که لذت تماشای محتواهای موردپسندتان را برایتان دوچندان می‌کند. برای کالیبره کردن تلویزیون، باید روشنایی، رنگ، کنتراست، رنگ، وضوح و HDR را تنظیم کنید. در هر صورت تلویزیون با عدم اجرای این تنظیمات نیز عملکردی متناسب دارد اما در برخی موارد ممکن است روشنایی یا کنتراست دقیقی که نمایشگر قادر به اجرای آن است را در اختیار نداشته باشید. طبق راهکارهایی که در ادامه توضیح داده می‌شود عمل کنید تا بتوانید به سطح بهتری از کیفیت تصویر با تلویزیون CU7000 دست یابید.

در کل با بررسی تخصصی تلویزیون CU7000 سامسونگ دریافتیم که این تلویزیون تفاوت عملکردی بسیار جالبی را قبل و بعد از تنظیمات کالیبراسیون دارد. امتیاز کسب شده برای عملکرد تلویزیون قبل از انجام کالیبراسیون برابر با 5.7 بوده که این عدد پس از اعمال تنظیمات زیر به 8.4 رسیده است. این موضوع باعث شده عملکرد تلویزیون با انجام تنظیمات متناسب به طرز قابل توجهی بهبود یابد و بتوانید کیفیت تصویر بهتری را در اختیار داشته باشید.

تنظیمات اصلی

به طور کل برای اجرای تنظیمات تلویزیون CU7000 از سایز 65 اینچ استفاده شده اما شایان ذکر است این تنظیمات برای کلیه سایزهای دیگر نیز کاربرد داشته و هر سایزی از تلویزیون را به راحتی می‌توانید با روش‌های ذکر شده ارتقاء دهید تا وضوح بهتری داشته باشد. این تنظیمات برای اکثر انواع محتوا اعمال می‌شود، به جز برای بازی یا استفاده به عنوان مانیتور رایانه شخصی؛ در این موارد به چند تغییر اضافی نیاز دارد که در ادامه ذکر می‌شود.

تنظیمات کالیبراسیون به صورت اختصاصی برای این مدل سری 7 اعمال می‌شوند و بهترین کارایی را طبق استانداردهای موجود دارند؛ با این حال شما می‌توانید مطابق با سلیقه و نظر خود نسبت به تغییر برخی موارد در این تنظیمات اقدام کنید.

نکته : دقت داشته باشید ما تنظیمات زیر را برای دستیابی به بالاترین سطح کیفیت تصویر در محیط تاریک اعمال می‌کنیم. از این جهت شما در صورت اعمال تنظیمات برای محیط‌هایی با نوردهی متفاوت می‌توانید تنظیمات برخی موارد را به صورت سلیقه‌ای تغییر دهید.

تنظیمات اولیه SDR

در تنظیمات تلویزیون CU7000 برای محتوای SDR چند حالت تصویر از پیش تعیین شده مختلف برای انتخاب وجود دارد. حالت فیلم (Movie) دقیق‌ترین جزئیات را برای نمایش در محتواهای SDR دارد و بهترین حالت تصویر پیش‌فرض برای این تلویزیون محسوب می‌شود. این حالت تصویر بیشترین سفارشی‌سازی را امکان‌پذیر می‌کند و از این رو برای اعمال تنظیمات کالیبراسیون از این حالت تصویر استفاده می‌شود. اگر تصویر روشن‌تری را ترجیح می‌دهید، حالت تصویر «Dynamic» را انتخاب کنید که در کل کمی روشن‌تر است اما دقت کمتری دارد.

تنظیمات اولیه تلویزیون

تنظیمات EXPERT

از منوی Expert Settings تنظیمات Brightness را بر اساس سلیقه و نور محیط خود اعمال سازید. در کل این بخش تأثیرات چندانی بر وضوح تصویر ندارد اما می‌تواند تجربه تماشای شما را بهبود بخشد. در تنظیمات کالیبراسیون CU7000 اگر Brightness Optimization setting (تنظیم بهینه سازی روشنایی) را از منوی Power and Energy Saving فعال کرده باشید تنظیمات روشنایی به صورت خودکار متناسب با محیط منزل شما اجرا شده و نیازی به تنظیم دستی نخواهد بود.

ما مقادیر کنتراست (Contrast) و Sharpness را به ترتیب بر روی “45” و “0” قرار دادیم.

مقدار Color را بر روی عدد “25” و Tint (G/R) را روی “0” قرار دادیم.

همچنین برای Color Tone نوع Warm2 را انتخاب کردیم.

در صورتی که از مجموع کیفیت تصویر تلویزیون راضی نبودید تنظیم Color Tone بر روی حالت مدنظرتان می‌تواند شروع خوبی برای اعمال تنظیمات کالیبراسیون دقیق‌تر باشد. ما گاما را روی ‘2.2’ تنظیم کردیم، زیرا این نیز به هدف کالیبراسیون ما برای اتاق تاریک نزدیک است(این تنظیم بسته به نوردهی محیط شما می‌تواند متفاوت باشد.)

در آزمایش اجرای تنظیمات تلویزیون CU7000 هدف رسیدن به بالاترین سطح کیفیت وضوح است؛ از این رو قابلیت Contrast Enhancer غیرفعال شده است. همچنین تنظیمات Shadow Detail را روی ‘0’ قرار داده‌ایم تا حالتی خنثی برای بهبود جزئیات ایجاد شود. اگر متوجه شدید که تلویزیون جزئیات را در سایه‌ها کاهش می‌دهد و یا بیش از حد نسبت به تقویت جزئیات تصویر می‌پردازد بهتر است تنظیمات را مطابق با اولویت‌های خود کمی تغییر دهید.

تنظیمات تلویزیون CU7000 برای HDR

قابلیت HDR به صورت خودکار در هنگام اجرای برنامه‌های تلویزیونی فعال می‌شود. در صورت اجرای برنامه‌‌های HDR یک نماد کوچک HDR در کنار حالت تصویر در منوی تنظیمات سریع ظاهر شده و برخی از تنظیمات به طور خودکار تغییر می‌کنند. از جمله تغییراتی که در این حالت اعمال شده افزایش روشنایی به صورت خودکار تا حد ‘Max.’ است. برای برخورداری از تنظیمات متناسب برای HDR حالت فیلم (Movie) را انتخاب کنید.

این حالت تصویر برای محتواهای HDR بیشترین سطح روشنایی را به همراه خواهد داشت. معمولاً بهتر است که Color Space را روی «خودکار» بگذارید، زیرا تلویزیون به‌طور خودکار طیف رنگی را برای مطابقت با محتوا انتخاب می‌کند. برای اینکه محتواهای HDR از دستگاه‌های ورودی به نحوی متناسب پخش شود گزینه Input Signal Plus از منوی External Device Manager در ورودی‌های تلویزیون انتخاب کنید.

تنظیمات HDR WHITE POINT

در تنظیمات تلویزیون CU7000 برای ترازبندی نقطه سفید تنظیماتی که در تصویر نمایش داده شده به صورتی متعادل انجام گرفته است. این تنظیمات کالیبراسیون به طور قطع برای تمامی فضاها و سایزها مؤثر نیست و نباید عیناً کپی شوند. بلکه بسته به شرایط محیط و تشخیص کاربران باید تغییراتی در مقادیر اعمال شده انجام شود تا بهترین حالت از بهبود کیفیت تصویر دست یافت.

تنظیمات HDR WHITE POINT

تنظیمات حرکت (Motion)

ما در تنظیمات اعمال شده قابلیت motion-enhancing را غیرفعال کرده‌ایم؛ این موضوع برای افرادی که حس می‌کنند وضوح حرکتی بهتری را با حالت فعال آن در اختیار خواهند داشت ضروری نیست.

MOTION INTERPOLATION

تنظیمات این بخش نیز همچون بسیاری از تنظیمات دیگر در تلویزیون CU7000 باید مطابق با سلیقه و نیاز هر فرد تنظیم شود چراکه افراد مختلف سطح motion interpolation متفاوتی را نیز ترجیح می‌دهد. برای فعال سازی motion interpolation باید حالت تصویر روی «سفارشی» تنظیم شود و Judder Reduction slider را برای محتوای نرخ فریم پایین، مانند فیلم‌های بلو-ری، تنظیم کنید.

MOTION INTERPOLATION

JUDDER

در تنظیمات تلویزیون CU7000 نیازی به اعمال تنظیمات خاصی برای حذف لرزش تصویر نیست و سامسونگ به صورت خودکار لرزش را از تمامی منابع حذف می‌کند. در واقع این یک خصوصیت عالی در تلویزیون‌های 2023 سامسونگ است.

تنظیمات Gaming

از تنظیمات پایه SDR و HDR، تغییرات بسیار کمی برای یک تجربه بازی عالی لازم است. وقتی بازی را شروع می‌کنید، بهتر است حالت بازی را از تب تنظیمات در مدیریت دستگاه ورودی فعال کنید تا کمترین تاخیر ورودی را داشته باشید و سپس از همان تنظیمات برای SDR یا HDR استفاده کنید.

در منوی تنظیمات حالت بازی، Dynamic Black Equalizer وجود دارد که شبیه به ویژگی Black Stabilization موجود در بسیاری از مانیتورهای بازی است و به گونه‌ای طراحی شده که با تنظیم گاما، اشیا یا بازیکنانی را که در سایه‌ها پنهان شده‌اند، راحت‌تر شناسایی کنید. تنظیمات این بخش را متناسب با نیاز و سلیقه خود تغییر دهید.

تنظیمات Gaming

PC GAMING

به لطف امکان تشخیص ورودی به صورت خودکار تغییراتی در تنظیمات تلویزیون CU7000 وجود ندارد. برای برخورداری از تأخیر در ورودی کم هنگام اتصال کامپیوتر به تلویزیون باید حالت بازی حتماً فعال شود.

ARC/eARC

در تلویزیون سری 7 سامسونگ از فرمت‌های صوتی ARC/eARC پشتیبانی شده که برای بهبود صدا هنگام انتقال به سیستم صوتی خارجی کاربرد دارند. برای استفاده از آن‌ها باید حالت HDMI eARC را روی “Auto” و Digital Output Audio Format را روی “Pass-Through” تنظیم کنید.

POWER AND ENERGY SAVING

در بخش صرفه جویی در انرژی و مصرف برق برخی تنظیمات کالیبراسیون مفید وجود دارد. قابلیت Brightness Optimization سطح روشنایی را متناسب با روشنایی روز و شب تنظیم می‌کند. با فعال شدن این ویژگی امکان تغییر تنظیمات روشنایی ایجاد می‌شود.

تنظیمات POWER AND ENERGY SAVING

ACCESSIBILITY SETTINGS در تنظیمات تلویزیون CU7000

در بخش تنظیمات تلویزیون CU7000 مجموعه‌ای وسیع از دسترسی‌های کاربردی وجود دارد. دسترسی‌های این بخش شامل مواردی همچون کنترل تنظیمات زیرنویس، راهنما، حالت کنتراست بالا و…. است که کاربر با توجه به نیاز خود امکان فعال سازی آن‌ها را دارد. راهنمای صوتی موجود برای غیرفعال کردن تصویر و باقی ماندن صدا کاربرد دارد که شما می‌توانید در صورتی که می‌خواهید به موسیقی گوش دهید و تصویر محو شود آن را فعال سازید.

تنظیمات تراز سفیدی

تصاویر زیر نتایج کالیبراسیون تعادل رنگ سفید و فضای رنگی در تنظیمات تلویزیون CU7000 است که مورد بررسی قرار گرفته است. برای امتحان کردن این تنظیمات باید کلیه آن‌ها به صورت همزمان فعال شوند و هر تنظیم به صورت جداگانه می‌تواند تأثیراتی نامناسب بر عملکرد تلویزیون داشته باشد. لطفاً قبل از اعمال هر کدام از تنظیماتی که در این مطلب ذکر شده حتماً حالات اولیه تنظیمات را به خاطر داشته باشید تا در صورت عدم هماهنگی این تنظیمات با تلویزیون خود بتوانید آن‌ها را به مقادیر پیش‌فرض بازگردانید.

در نظر داشته باشید این تنظیمات حتی برای تمامی سایزهای CU7000 نیز ممکن است جوابگو نباشد و تنظیمات هر واحد تلویزیون متأثر از شرایط محیطی و تغییرات موردنیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *