سامسونگ در سال 2023 با قدرت بیشتر بار دیگر به صنعت تلویزیون بازگشت. نگهداشتن سری Crystal برای چندین سال در در لاین‌آپ تلویزیون‌های این برند گویای این است که این مجموعه همچنان قدرت جدی در بازار جهانی پشت خود دارد. مدل‌های کریستال گزینه‌هایی مناسب برای کسانی هستند که خواهان خرید تلویزیون با هزینه کم برای نیازهای سرگرمی روزانه از جمله تماشای فیلم هستند.

CU7000 به عنوان مدل سطح پایه در سری 2023 سامسونگ به فاصله دو سال جایگزین مدل AU7000 در سری 2021 قلمداد می‌شود به این دلیل که سال گذشته مدل BU7000 عرضه نشد. این تلویزیون‌ها شباهت زیادی دارند؛ کنتراست و دقت رنگ در AU7000 بهتر است این در حالیست که CU7000 اوج درخشندگی کمی بهتر را در SDR و HDR ارائه می‌دهد، همچنین زمان پاسخگویی سریع‌تری دارد و این آن را به انتخاب بهتری برای نمایش محتوای اکشن از جمله بازی و مسابقات ورزشی تبدیل می‌کند اما زمان پاسخگویی آهسته‌تر AU7000 آن را به گزینه‌ای مناسب‌تر برای تماشای فیلم با امکان لرزش کمتر تبدیل می‌کند.

به طور کلی شباهت‌های زیادی که بین این تلویزیون‌ها وجود دارد اغلب خریداران را برای انتخاب سردرگم می‌سازد لذا ما قصد داریم ادامه این مقاله را به مقایسه آن‌ها اختصاص دهیم. در ابتدا با معرفی مختصر این مدل‌ها شروع کرده و سپس تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها در بخش‌های اصلی تصویر، صدا و امکانات اسمارت به بحث خواهیم گذاشت.

مقایسه‌ی تلویزیون سامسونگ CU7000 2023 با AU7000 2021

تلویزیون سامسونگ CU7000

سامسونگ CU7000 ارزانترین تلویزیون 4K کریستال سامسونگ در سال 2023 است که در رده‌بندی پایین‌تر از CU8000 قرار می‌گیرد. این سری به پنل VA مجهز است و بر این اساس عملکرد مناسبی در نمایش رنگ مشکی دارد و گزینه‌ای کاربردی برای دیدن فیلم البته در یک فضای نسبتاً تاریک است. پردازنده کریستال 4K موجب ارتقاء منابع ورودی با وضوح 4K می‌شود.

سری 7 فاقد مشخصات برتر گیمینگ از قبیل نرخ رفرش‌ریت متغیر (VRR) و و پشتیبانی از HDMI 2.1 است که به تبع قیمت ارزان همین انتظار می‌رفت. نسخه ساده شده پلتفرم هوشمند تایزن در این تلویزیون 2023 سامسونگ اجرا می‌شود که اکثر ویژگی‌های مدل‌های حتی رده بالاتر در آن به چشم میخورد اما متاسفانه ریموت کنترل ارائه شده با آن همان ریموت معمولی سامسونگ فاقد شارژ خورشیدی است.

تلویزیون سامسونگ AU7000

سامسونگ AU7000 ارزانترین تلویزیون 4K کریستال سامسونگ در سال 2021 بوده است که در رده‌بندی پایین‌تر از AU8000 قرار گرفت. این مدل با پنل VA به طور ذاتی کنتراست خوبی دارد و برای دیدن فیلم‌هایی با صحنه‌های تاریک مناسب است. Crystal Processor 4K به کار رفته در این سری با مقیاس بندی 4K وظیفه ارتقاء منابع را برعهده دارد.

این مدل فاقد درگاه HDMI 2.1 و پشتیبانی VRR است. نسخه 6 سیستم عامل تایزن در تلویزیون، قابلیت‌های اسمارت خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد اما سامسونگ به همراهی ریموت معمولی TM2140A همراه آن بسنده کرده است.

مقایسه‌ی تلویزیون CU7000 و AU7000 در دیزاین

سبک طراحی

تلویزیون‌های سامسونگ CU7000 و AU7000 در نمای ظاهری شباهت خیلی زیادی به هم دارند. طراحی این تلویزیون‌ها برای یک مدل اقتصادی قابل تحسین است چون از سبک مینیمالیستی با صرف نظر از اِلمان‌های بصری بهره گرفته شده است و در کل نمای شیک و مدرنی دارند. در 4 طرف صفحه نمایش این تلویزیون‌ها از میزان فریم کاسته شده است و احتمال حواس پرتی بیننده را به حداقل می‌رسانند. نوع پایه‌ها دوشاخه هستند بنابراین نمای سنتی‌تری دارند و اینطور نیست که از تکان خوردن تلویزیون کاملاً جلوگیری کنند.

تلویزیون CU7000 دارای بدنه‌ای با ضخامت بیشتر از تلویزیون CU8000 است اما فریم باریکی دارد و پلاستیک بافت دار در طراحی آن حین لمس احساس خوبی را القاء می‌کند. به طور کلی طراحی این مدل فراتر از چیزی است که برای یک مدل اقتصادی انتظار می‌رود و به نظر نمی‌آید سامسونگ برای کاهش هزینه از مورد چشمگیری صرف نظر کند.

پایه

پایه‌های دوطرفه تلویزیون CU7000 و AU7000 با متریال پلاستیک ارزان هستند اما در کل خوب به نظر می‌آیند. نکته‌ای که در مورد پایه‌ها وجود دارد اینکه کافیست آن‌ها را در جای خود بلغزانید تا فرآیند نصب سریع و آسان انجام گیرد به این معنی که عملاً نیازی به پیچ اتصال دهنده برای نصب ندارند. تلویزیون با قرارگیری روی اینگونه پایه‌ها در حد خیلی کمی تکان می‌خورد اما در کل قابل قبول است.

شایان ذکر است که فاصله 3.3 اینچ میز تا نمایشگر با نصب پایه‌ها به اندازه کافی مناسب است و کاربر می‌تواند بیشتر ساندبارها را در جلوی تلویزیون قرار دهد. پایه‌های دوشاخه‌ای که در تلویزیون‌های سری 7 کریستال 2021 و 2023 استفاده می‌شود تا حدودی متفاوت با TU7000 سال 2020 است.

پنل پشتی

پنل پشتی تلویزیون CU7000 و AU7000 در شباهت به اکثر مدل‌های دیگر سامسونگ از پلاستیک ساخته شده است و با خطوط افقی حکاکی شده‌اند. نکته‌ای که باید بدانید اینکه این تلویزیون‌ها از لحاظ مدیریت کابل چندان پیشرفته نیستند اما در بخش پشتی خود شیارهایی برای هدایت کابل دارند و کاربر می‌تواند کابل‌ها را توسط گیره به صورت یکجا روی پایه‌ها فیکس کند. در مدل CU7000 برخلاف CU8000 هر 3 پورت HDMI در قسمت پشتی تعبیه شده‌اند. به طور کلی نمی‌توان تفاوت قابل ذکری را در بخش پشتی تلویزیون‌ CU7000 با AU7000 ذکر کرد.

فریم دور نمایشگر

در مقایسه تلویزیون CU7000 و AU7000 به تفاوت خیلی آشکاری در فریم دور تا دور صفحه نمایش آن‌ها پی نبردیم. ضخامت فریم در حدود 0.9 سانتی‌متر است و این سبک به پیروی از مینیمالیسم برای مدل‌های مقرون بصرفه نامبرده واقعاً قابل تحسین است. حاشیه دور نمایشگر باریک از بروز حواس پرتی حین تماشا ممانعت می‌کند.

ضخامت بدنه

سامسونگ به صورت حرفه‌ای میزان ضخامت بدنه را حتی در تلویزیون‌های ارزان خود کاهش می‌دهد. مدل CU7000 و AU7000 اگرچه به نسبت CU8000 جدید ضخامت بیشتری دارند به طور کلی باریک و بدون نقص جلوه می‌کنند به طوریکه کاربر صرف نظر از پایه‌های اصلی می‌تواند برای نصب آن‌ها توسط براکت مجزا به دیوار اقدام کند.

کیفیت ساخت

کیفیت ساخت تلویزیون‌های کریستال اقتصادی سامسونگ در سال‌های 2021 و 2023 خوب بوده است. ضخامت بیشتر مدل CU7000 جدید به نسبت CU8000 برای کاهش تکان خوردن کمک کننده خواهد بود بنابراین محکم‌تر به نظر می‌رسد و این در مورد AU7000 نیز به همین منوال است. بیشتر متریال استفاده شده در بخش پشت و پایه‌های این تلویزیون‌ها پلاستیک است که به نظر طبیعی است.

مقایسه‌ی تلویزیون CU7000 و AU7000 در دیزاین

کیفیت تصویر

کنتراست

نسبت کنتراست (Contrast Ratio) در نمایشگر تلویزیون‌ها با توجه نسبت روشنایی درخشان‌ترین رنگ (سفید) به روشنایی تاریک‌ترین رنگ (سیاه) قابل تولید محاسبه می‌شود. نسبت کنتراست در تلویزیون AU7000 خوب است طوریکه با دستیابی به رنگ مشکی عمیق عملکرد خوبی در اتاق تاریک دارد با این حال فاقد ویژگی local dimming (نوردهی موضعی) برای بهبود نمایش رنگ مشکی و کنتراست است.

کنتراست تلویزیون CU7000 نیز مناسب است طوریکه رنگ مشکی در صحنه‌های تاریک عالی به نظر می‌رسد اما همچنان فاقد لوکال دایمینگ است. مواردی مانند تغییر حالت به ” Game ” هیچ تفاوت قابل توجهی را در نمایش صحنه تاریک داخل تلویزیون‌های CU7000 و AU7000 ایجاد نمی‌کند. در مجموع کنتراست تلویزیون AU7000 در مقایسه با CU7000 تا حدودی بهتر است.

نسبت کنتراست در نمایشگر تلویزیون CU7000

بلومینگ

بنا به اینکه هیچکدام از تلویزیون‌های CU7000 و AU7000 ویژگی لوکال دایمینگ ندارند در صحنه‌های تاریک در اطراف اجسام روشن درز یا نشتی نور (Blooming) ظاهر نمی‌شود. به تفسیر ساده‌تر کل بکلایت همیشه با شدت یکسان روشن می‌ماند و در صحنه‌های تاریک اطراف اشیاء روشن یا زیرنویس‌ها درز نور پدیدار نمی‌شود. از سوی دیگر این تلویزیون‌ها توانایی روشن کردن نقاط برجسته را بدون تاثیر بر سایر صحنه‌ها ندارند بنابراین صحنه‌های تاریک شسته به نظر می‌رسند.

بلک کراش

Black Crush اصطلاحی است که در حوزه تلویزیون و فیلم‌برداری به کار می‌رود و به طور معمول اشاره به از بین رفتن جزئیات در نواحی تاریک تصویر دارد. این عملکرد در تلویزیون‌های CU7000 و AU7000 بسیار خوب است و بنا به وجود رنگ مشکی کم‌تر جزئیات ظریف در سایه‌ها و در محتوای SDR از بین نمی‌رود یا خیلی کم است.

انتقال منطقه روشنایی

Lighting Zone Transitions (انتقال منطقه روشنایی) یکی از مواردیست که در مقایسه کیفیت تصویر تلویزیون CU7000 با AU7000 می‌توان به آن پرداخت. همچنان بنا به عدم برخورداری از local dimming، این تلویزیون‌ها قادر نیستند سطح نور پس زمینه Edge را برای روشن سازی نقاط برجسته بدون تاثیر بر بقیه صحنه تنظیم کنند و فقدان مناطق کنترل نور به این معنی خواهد بود که هیچگونه سوسو زدن یا تغییر روشنایی پدیدار نمی‌شود بنابراین حواس پرتی رخ نمی‌دهد.

روشنایی SDR و HDR

حداکثر روشنایی واقعی در محتوای SDR در تلویزیون‌ CU7000 معادل 244 cd/m² است که به نظر می‌آید از این جنبه تا حدودی بهتر از AU7000 عمل کند. این تلویزیون‌ها اصولا بنا به سطح روشنایی که در محتوای معمول دریافت می‌کنند برای اتاق‌هایی با نور کم تا متوسط مناسب هستند چرا که اوج درخشندگی در آن‌ها در حدی نیست که قادر باشند با تابش نور خیره کننده مقابله کنند. در نمایش محتوای مختلف هیچ تفاوت قابل توجهی در میزان روشنایی SDR ایجاد نمی‌شود. اندازه گیری مقادیر روشنایی SDR پس از کالیبراسیون با استفاده از حالت «Movie» انجام می‌شود، روشنایی روی حداکثر و گاما روی 2.2 می‌شود و کنتراست در حالت پیشفرض می‌ماند.

و اما در مورد سطح روشنایی در محتوای HDR در تلویزیون‌های CU7000 و AU7000 باید گفت به اندازه‌ای نیست که جزئیات ریز در محتوای HDR را نمایان کنند. هایلایت‌های روشن در نمایشگر این تلویزیون‌ها خیلی خوب به چشم نمی‌آیند و در کل گزینه‌های بهتری برا محتوای HDR وجود دارد. CU7000 در این مورد نیز می‌تواند تا حدودی بهتر از AU7000 عمل کند. اندازه‌گیری مقادیر HDR پس از کالیبره کردن در حالت Movie (HDR)، روشنایی حداکثر، کنتراست حداکثر و تن رنگ Warm 2 انجام می‎‌شود. در حالت گیم تفاوت بسیار جزئی در حداکثر روشنایی HDR ایجاد می‌شود طوریکه روشن‌تر به نظر می‌آید اما در کل خیلی محسوس نیست. حتی در این حالت CU7000 تا حدودی عملکرد بهتر دارد.

سطح روشنایی در محتوای HDR

گاموت و حجم رنگ

Color Gamut (وسعت رنگ) یک زیرمجموعه مشخص از رنگ‌ها را داخل نمایشگر مشخص می‌کند. در تلویزیون جدیدتر CU7000 به نسبت AU7000 قدیمی‌تر، تفاوتی در این مورد به چشم نمیخورد. سامسونگ CU7000 به طیف رنگی مناسبی دسترسی دارد طوریکه پوشش خوبی از فضای رنگی DCI-P3 را که رایج‌ترین فضای رنگی برای محتوای HDR است، ارائه می‌کند. Color volume (حجم رنگ) که مجموعه‌ای از تمام رنگ‌های موجود در نمایشگر را نشان می‌دهد در تلویزیون‌های CU7000 و AU7000 ضعیف است این در حالیست این مدل‌ها می‌توانند رنگ‌های تیره‌تر را به خوبی نمایش دهند.

یکنواختی خاکستری و مشکی

در رابطه با یکنواختی رنگ خاکستری در تلویزیون‌های CU7000 و AU7000 باید گفت که عملکرد خوبی دارند. صحنه‌های نزدیک به تاریکی حتی با برخی نوارهای قابل توجه خوب جلوه می‌کنند. و اما در مورد یکنواختی رنگ مشکی علیرغم اینکه لوکال دایمینگ وجود ندارد یکنواختی فوق العاده رنگ مشکی در سراسر صفحه دیده می‌شود و در صحنه‌های تاریک حواس پرتی اتفاق نمی‌افتد.

زاویه دید و بازتاب نور

نوع پنل VA به کار رفته در تلویزیون‌های کریستال سامسونگ زاویه دید محدودتر آن‌ها را توجیه می‌کند. تصویر داخل نمایشگر تلویزیون زمانی که از مرکز دورتر می‌شوید به سرعت دقت خود را از دست می‌دهد بنابراین انتخاب خوبی برای سالن‌هایی با چیدمان مبل گسترده نیست. در زاویه 38 درجه در تلویزیون CU7000 از دست دادن روشنایی رخ می‌دهد. کنترل بازتاب نور در تلویزیون مناسب است اما با توجه به اینکه حداکثر روشنایی پایینی دارد بهتر است از قرار دادن آن در اتاق روشن خودداری کنید.

مقایسه‌ی امکانات گیمینگ CU7000 و AU7000

زمان پاسخگویی در تلویزیون CU7000 به نسبت AU7000 بهتر است طوریکه در انتقال نور نمایشگر بسیار خوب و در انتقال از صفحه سیاه کامل به صفحه نمایش کاملا سفید بسیار سریع است. در کل حرکت در صحنه‌های سریع در این تلویزیون حواس پرت کننده نیست و این می‌تواند یک مزیت در نظر گرفته شود. زمان پاسخگویی آهسته‌تر تلویزیون سامسونگ AU7000 موجب می‌شود فیلم‌های با نرخ فریم پایین را با حداقل لرزش و با کیفیت مطلوب پخش کند.

نرخ رفرش نمایشگر در هر دوی این تلویزیون‌ها معادل 60 هرتز است. هیچکدام از تلویزیون‌های AU7000 و CU7000 سامسونگ از نرخ نوسازی متغیر (VRR) پشتیبانی نمی‌کنند. تاخیر ورودی در حالت گیم در این تلویزیون‌ها کم است اما به طور کلی پتانسیل کافی برای جدیدترین کنسول‌های بازی را ندارند.

اتصالات

تلویزیون سامسونگ CU7000 در مقایسه با AU7000 در بخش اتصالات تغییرات چندان قابل ذکری نداشته است. این تلویزیون‌ها هر دو دارای 3 ورودی HDMI و 1 ورودی USB هستند. هر دوی این تلویزیون‌ها از فرمت‌های HDR10 و HDR10+ و نیز HLG پشتیبانی می‌کنند. این تلویزیون‌ها صرفاً پشتیبانی پهنای باند HDMI 2.0 را دارند اما دارای eARC هستند که خوشبختانه تمام فرمت‌های Dolby از طریق آن پشتیبانی می‌شوند منتها مانند سایر تلویزیون‌های سامسونگ از فرمت DTS پشتیبانی نمی‌کنند.

ورودی RF، خروجی صوتی اپتیکال و اترنت دیگر پورت‌های اتصال دهنده این دستگاه‌ها هستند. نسخه بلوتوث در تلویزیون CU7000 بروز شده است و ورژن 5.2 بجای 4.2 در AU7000 می‌باشد.

اتصالات تلویزیون سامسونگ CU7000

توان و کیفیت صدا

کیفیت و توان صدای پخش شده از تلویزیون‌های CU7000 جدیدتر و AU7000 گذشته تفاوت چشمگیری ندارد. این تلویزیون‌ها در ساختار خود سیستم صوتی 2.0 کاناله برای پخش 20 وات صدا را دارا می‌باشند. میزان نویز صوتی در ولوم متوسط در این تلویزیون‌ها کم است و تجربه شنیداری مطلوبی را در اختیار شنونده می‌گذارند.

سامسونگ در تلویزیون CU7000 جدیدتر سیستم صوتی OTS Lite را برای ردیابی صدای اشیاء و تجربه صدایی واقع گرایانه‌تر در هماهنگی با صحنه‌ها پیاده سازی کرده است. پشتیبانی اتصال همزمان دو دستگاه بلوتوثی برای پخش صدا و قابلیت جدید Buds Auto Switch برای سوئیچ خودکار هنگام اتصال هندزفری گلکسی بادز نیز از دیگر پیشرفت‌هایی است که در بخش صوتی این تلویزیون 2023 به چشم میخورد.

تطبیق صدا در تلویزیون

ویژگی‌های اسمارت

تلویزیون CU7000 با نسخه جدیدتر سیستم عامل تایزن در سال 2023 می‌تواند چندین ارتقاء جزئی در قابلیت‌های هوشمند به نسبت AU7000 داشته باشد. به طور کلی در تلویزیون فورکی CU7000 اگرچه ویژگی‌های هوشمند پیشرفته‌ای به چشم میخورد به تناسب یک مدل اقتصادی از برخی ویژگی‌ها صرف نظر شده است. اسمارت هاب جدید اکنون طوری سازماندهی شده است که دسترسی به سرگرمی بدون صرف تایم زیاد را در اولویت قرار می‌دهد.

سامسونگ هاب هوشمند SmartThings را در تلویزیون‌های جدیدتر خود برای مدیریت سایر دستگاه‌های سازگار توسعه بخشیده است. قابلیت برقراری تماس تصویری، پلتفرم جدید Nifty Gateway و برخورداری از دانگل Zigbee / Thread از پیشرفت‌های جدی در بخش هوشمند تلویزیون جدیدتر CU7000 است. سامسونگ CU7000 و AU7000 هر دو با ریموت کنترل استاندارد سامسونگ بجای ریموت خورشیدی عرضه می‌شوند و این نیز به نوعی جبران هزینه تلقی می‌گردد.

تلویزیون CU7000 با نسخه جدیدتر سیستم عامل تایزن در سال 2023

اگر تغییرات بخش هوشمند تلویزیون را لحاظ کنیم خیلی منطقی به نظر می‌رسد که خرید تلویزیون CU7000 به AU7000 ترجیح داده شود. حتم داریم مطالعه مطالب آماده شده در این قسمت می‌تواند تا حدود زیادی راهنمای شما برای انتخاب درست‌تر باشد.

1 دیدگاه برای “مقایسه‌ی تلویزیون سامسونگ CU7000 2023 با AU7000 2021

  1. مسیح کشاورز گفته:

    من دوسال تلویزیون سامسونگ ۵۸ اینچ ۷۰۰۰ خریدم اصلا راضیراضی نیستم تصویرش قطع شده هر جا بردم میگند این باز کنیم حالت شکنندگی داره و تقریبا یکبار مصرف ..به هیچ کس توصیه نمیکنم بخرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *