تلویزیون‌های ال جی با یک سریال نامبر (Serial Number) اختصاصی به کاربران در سراسر جهان عرضه می‌شوند. در واقع هر تلویزیون یک شماره سریال منحصر به فرد دارد که هرگز قابل تکرار نیست. در تلویزیون‌های ال جی، سریال نامبر نه تنها منحصر به فرد است بلکه اطلاعاتی را در خصوص کارخانه و تاریخ تولید تلویزیون در بر دارد. زمانیکه بتوانید یک سریال نامبر را رمزگشایی کنید یا در واقع معنای اعداد و حروف را بدانید می‌توانید به اطلاعات کلیدی در مورد تلویزیونی که خریداری می‌کنید، دست پیدا کنید.

در کل نمی‌توان انتظار داشت که شماره سریال هر تلویزیون اطلاعات زیادی را در اختیار کاربر قرار دهد و باید گفت بخشی از اطلاعات برای کاربران در دسترس نیست منتها مراکز خدمات و کنترل کیفیت تلویزیون می‌توانند از طریق همین موارد، اطلاعات کاملی از نحوه تعمیر تلویزیون را ارائه دهند. با تماس با مراکز خدمات کاربر می‌توان همه چیز را پیگیری کرد. اصولاً قبل از اینکه بخواهید سریال نامبر را توضیح دهید باید آن را پیدا کنید. تلویزیون‌های ال جی همچنین با کد SVC اختصاصی ارائه می‌شوند. در ادامه با توضیح سریال نامبر و کد سرویس تلویزیون‌های ال جی با شما همراه خواهیم بود.

سریال نامبر ال جی در تلویزیون

چرا به سریال نامبر تلویزیون نیاز دارید؟

احتمالاً برای شما هم جای سوال باشد که چرا ممکن است به شماره سریال تلویزیون نیاز داشته باشید. بیاید به مواردی که ممکن است به سریال نامبر نیاز داشته باشید، نگاهی بیندازیم؛

  • از آنجایی که هر تلویزیون دارای سریال نامبر مختص به خود است شما می‌توانید از طریق آن به اورجینال و تقلبی بودن آن پی ببرید. به طور کلی سریال نامبر یکی از هوشمندانه‌ترین راهکارها برای تشخیص کالای اصلی از تقلبی محسوب می‌شود.
  • زمانی که برای پیدا کردن باگ نرم افزاری تلویزیون خود یا تعمیر آن با یک مرکز خدمات تماس می‌گیرید به احتمال زیاد از شما درخواست شود که شماره سریال را اعلام کنید. افراد متخصص در این حوزه با استعلام سریال نامبر می‌توانند اطلاعات لازم را در پایگاه داده تولید تلویزیون بررسی کنند.
  • گذشته از موارد فوق الذکر شما می‌توانید تلویزیون خود را در وبسایت ال جی به طور مثال در ایالات متحده (US) یا بریتانیا (UK) به ثبت برسانید. به منظور تعمیرات شاید قابل درک باشد که به شماره سریال نیاز پیدا کنید اما ممکن است برایتان جای سوال باشد که چرا باید تلویزیون خود را در سایت ال جی ثبت کنید. با این کار پس از تماس با بخش خدمات مشتری، زمان شناسایی تلویزیون کاهش یافته و راحتی خیلی بیشتری به ارمغان می‌آید. آن‌ها همچنین می‌توانند به اطلاعات زیادی در مورد شما نظیر ایمیل، شماره تلفن، آدرس محل سکونت (حمل و نقل) و غیره دسترسی پیدا کنند. آن‌ها اطلاعات لازم را در اختیار شما می‌گذارند و شما می‌توانید هم آمار را نگهدارید و هم از اطلاعات بدست آمده با هدف بازاریابی استفاده کنید البته زمانی که خودتان راضی به این کار باشید. دسترسی به خدمات ال جی به منطقه جغرافیایی بستگی دارد.

نحوه پیدا کردن شماره سریال تلویزیون ال جی

به طور کلی برای دسترسی به شماره سریال و کد SVC تلویزیون‌های ال جی چند راه در پیش خواهید داشت. متداول‌ترین روش‌ها برای این منظور روی خود تلویزیون، از طریق منوی تلویزیون و روی جعبه‌ یا بسته بندی آن است البته اگر هنوز به آن دسترسی داشته باشید. در ادامه به جزئیات بیشتر در رابطه با پیدا کردن سریال نامبر LG خواهیم پرداخت.

جستجوی سریال نامبر ال جی در تلویزیون

جستجوی سریال نامبر ال جی در تلویزیون

در پنل پشتی تلویزیون‌های ال جی همیشه یک برچسب حک شده است که تمام اطلاعات تلویزیون در آن ثبت شده است. این برچسب در واقع حتی در صورت معیوب بودن تلویزیون به شما امکان می‌دهد به سریال نامبر و مدل نامبر دسترسی داشته باشید. برچسب تلویزیون اکثر مواقع می‌تواند ساده‌ترین و رایج‌ترین روش برای مطلع شدن از سریال نامبر باشد اما همیشه بهترین راهکار برای یافتن اطلاعات در مورد تلویزیون شما نخواهد بود مخصوصاً اگر به دیوار متصل شده باشد. این روش در صورت دسترسی 100 درصد پاسخگو است و همیشه اطلاعات مورد نیاز را در مورد تلویزیون در اختیار شما می‌گذارد.

جستجوی سریال نامبر در منوی تلویزیون

برای پیدا کردن شماره سریال و شماره مدل می‌توانید به منوی خود تلویزیون مراجعه کنید منتها باید تلویزیون شما هیچگونه نقص نرم افزاری نداشته باشید و امکان استفاده از آن وجود داشته باشد. برای پیدا کردن شماره سریال تلویزیون ال جی از طریق این راهکار چندین مرحله وجود دارد و نحوه یافتن آن به سال ساخت آن بستگی دارد:

جستجوی شماره سریال ال جی در منوی تلویزیون از سال 2015 تا 2023

برای پیدا کردن شماره سریال تلویزیون‌های جدید ال جی 2 راه وجود دارد؛ روش اول ساده‌تر است منتها روش دوم تا حدودی زمانبر است. در روش اول زمانی که تلویزیونتان روشن است دکمه‌ی mute را سه بار پشت سر هم فشار دهید تا اطلاعات مربوط به مدل تلویزیون روی صفحه نمایش ارائه شود. با استفاده از این روش می‌توانید به سرعت به اطلاعات مربوط به تلویزیون خود دسترسی پیدا کنید. روش دوم که پیچیده‌تر است این است که شماره سریال را از طریق منوی تلویزیون پیدا کنید. برای این کار دکمه‌ی Menu را فشار داده و سپس Support را انتخاب کنید تا اطلاعات لازم روی صفحه ظاهر شود. در مرحله روی بخش اطلاعات تلویزیون (TV Information) که در زیر آن مدل و hard reset نوشته شده است کلیک کنید تا serial number را مقابل آن مشاهده کنید. توجه داشته باشید که نحوه جستجوی شماره سریال بسته به نسخه‌ی سیستم عامل تلویزیون ال جی ممکن است تا حدودی متفاوت‌تر از مراحل یاد شده باشد اما روش درست است و با پیمایش سریع می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید.

جستجوی شماره سریال ال جی در منوی تلویزیون‌های قدیمی ال جی

برای جستجوی سریال نامبر در مدل‌های قدیمی ال جی دکمه‌ی «Home» را فشار دهید. در مرحله‌ی بعد «Settings» را انتخاب کرده و سپس «Support Menu» را باز کنید. در این مرحله «Product/Service Info» را برجسته کرده و در نهایت دکمه‌ی «OK» را فشار دهید تا به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کنید.

بررسی سریال نامبر ال جی

زمانی که تلویزیون خود را در وب سایت ال جی ثبت کردید قادر خواهید بود شماره سریال را بررسی کنید. در حین ثبت نام، جستجو برای سریال نامبر در دیتابیس یا پایگاه داده ال جی شروع می‌شود و با پیدا کردن آن می‌توانید تلویزیون را ثبت کنید. اینکه چرا باید نیاز باشد سریال نامبر تلویزیون ال جی را بررسی کرد ممکن است بحث برانگیز باشد.

واقعیت این است که در برخی از کشورها، تلویزیون‌های ال جی تقلبی تولید می‌شوند. جو نابسامان اقتصادی در بازار ایران نیز موجب شده است که افراد سودجو نیز تلویزیون‌های تقلبی خود را بجای مدل‌های اصلی جا بزنند. تلویزیون‌های ال جی از سیستم عامل اختصاصی برخوردار هستند بنابراین هر تلویزیون ال جی با هر سیستم عامل دیگری تقلبی است. تلویزیون‎‌های فیک هیچکدام از برنامه‌های ال جی را ندارند.

شماره سریال و کد SVC در تلویزیون ال جی به چه معناست؟

سریال نامبر (serial number) چیست؟

شماره سریال تلویزیون‌های اجی اگرچه اطلاعات زیادی را در بر ندارد اما به کاربران امکان می‌دهد از تاریخ دقیق ساخت تلویزیون با جزئیات سال و ماه و همچنین کشور مونتاژ کننده آن مطلع شوند. شماره سریال همچنین می‌تواند حاوی اطلاعات دیگری باشد اما همانطور که در مقدمه‌ی این مطلب توضیح داده شد برای کاربران عادی در دسترس نیست. این اطلاعات برای مراکز خدمات و کنترل کیفیت قطعات تلویزیون لحاظ شده است. به عنوان مثال افراد کارشناس می‌توانند از روی شماره سریال قطعاتی مانند صفحه نمایش را پیدا کنند. کاربران هنگامیکه با مراکز خدمات تماس برقرار می‌کنند قادر خواهند بود اطلاعات لازم برای تعمیر تلویزیون را به منظور کنترل کیفیت ردیابی کنند.

سریال نامبر تلویزیون‌ها فقط شامل اعداد نمی‌شوند. شماره سریال از طریق خود کاربران در وبسایت سازنده ثبت می‌شود و لیست آن‌ها در پایگاه داده خدمات وارد می‌شود. کاربران در سراسر جهان زمانی که با بخش خدمات تعمیر تماس برقرار می‌کنند می‌توانند پی ببرند که تلویزیون برای چه کشوری تولید شده است و آیا واجد شرایط تعمیر گارانتی می‌شود یا خیر که خوب همه‌ی این‌ها از روی شماره سریال تعیین می‌شود. سازندگان تلویزیون برای کنترل کیفیت تلویزیون در کارخانه‌های خود از سریال نامبر استفاده می‌کنند. شما همچنین می‌توانید مقاله‌ی بانه آی تی در مورد توضیح مدل نامبر تلویزیون‌های ال جی از سال 2011 تا 2023 را مطالعه کنید.

کد SVC (کد سرویس) چیست؟

به تلویزیون‌های ال جی همچنین کد SVC (کد سرویس) اختصاص داده شده است. برای مواقعی که تلویزیون توسط مراکز خدمات تعمیر می‌شود به این کد نیاز است. SVC اطلاعاتی مبنی بر مدل تلویزیون، اجزای استفاده شده در خط مونتاژ تلویزیون و کشور یا منطقه‌ای که تلویزیون برای آن به تولید رسیده است را در اختیار کارشناسان قرار می‌دهد. دانستن این اطلاعات به کاربران هیچ کمکی نمی‌کند طوریکه در کد محصول تنها اطلاعاتی مفید درباره کشوری را که تلویزیون برای آن مونتاژ شده است را بیان می‌کند.

در بین تلویزیون‌های مونتاژ شده کشورهای مختلف ممکن است تفاوت‌های نرم افزاری وجود داشته باشد بنابراین برای افراد متخصص در حوزه تعمیرات تلویزیون می‌تواند تا حدود زیادی مفید باشد.

توضیح و رمزگشایی سریال نامبر تلویزیون ال جی

برای رمزگشایی اطلاعات شماره سریال بیاید به عنوان مثال 604RMMD8U923 را در نظر بگیریم:

  • اولین رقم در هر سریال نامبر ال جی، سال تولید تلویزیون می‌باشد:

9 – 2009، 2019، 2029
8 – 2008، 2018، 2028
7 – 2007، 2017، 2027
6 – 2006، 2016، 2026
5 – 2005، 2015، 2025
4 – 2004، 2014، 2024
3 – 2003، 2013، 2023
2 – 2002، 2012، 2022
1 – 2001، 2011، 2021
0 – 2000، 2010، 2020

  • دو رقم بعدی در شماره سریال نشان دهنده ماه تولید تلویزیون می‌باشند. عدد 04 در این مثال بیانگر تولید تلویزیون در ماه آوریل است.
  • تلویزیون ال جی من ساخت کدام کشور است؟ حروف RM در این تلویزیون بیانگر کد کارخانه‌ای است که تلویزیون در آن به مونتاژ رسیده است. به کارخانه‌های تولید تلویزیون ال جی کدهای زیر اختصاص داده شده است:

RM – مکزیک
MX – مکزیک
MA – لهستان
WR – لهستان
IN – اندونزی
RN – کره
KC – کره
RA – روسیه
ND – چین
EG – مصر

  • حروف و اعداد MD8U923 در ادامه مثال ذکر شده حاوی اطلاعاتی است درباره اینکه تلویزیون در چه زمانی و کدام خط مونتاژ شده است و همچنین نمادهای دیگری که شماره سریال را منحصر به فرد می‌کند.

توضیح و رمزگشایی کد SVC تلویزیون ال جی

در مثال زیر کد محصول OLED55B6P-U.BUSWLJR را در نظر گرفته‌ایم:

  • OLED55B6P – مدل تلویزیون
  • U – می‌تواند شامل دو حرف باشد و اصولاً منطقه‌ای را که تلویزیون برای آن ساخته شده است را نشان می‌دهد. به طور مثال می‌تواند برای منطقه آمریکا، اروپا، آسیا و اقیانوسیه توسعه یافته باشد.
  • کد BUSWLJR در ادامه می‌تواند بیانگر اطلاعات زیر باشد:

B – تامین کننده قطعات الکترونیکی برای تولید تلویزیون

US – این دو حرف مختص به کشوری می‌باشد که تلویزیون برای آن تولید شده است. عنوان کشور به طور معمول با علامت اختصاری که در سطح بین المللی معرفی شده است مطابقت دارد. در این مثال US بیانگر ایالات متحده است. در صورتی که تلویزیون برای بیش از یک کشور تولید شده باشد، نامگذاری امکان دارد تا حدودی فرق داشته باشد. به عنوان مثال برای اروپا از نام اتحادیه اروپا (EU) استفاده می‌گردد.

WLJR – این چند حرف اطلاعات تکنیکی مربوط به شرکت سازنده صفحه نمایش و نیز اطلاعات سایر سازندگان قطعات تلویزیون را نشان می‌دهد.

توضیح و رمزگشایی کد SVC تلویزیون ال جی

امیدوار هستیم با مطالعه‌ی این مطلب به اطلاعات کافی از سریال نامبر و کد سرویس در تلویزیون‌های ال جی دست پیدا کرده باشید. همچنین می‌توانید پرسش‌های خود را در این باره به ما بفرستید تا همواره خریدی مطمئن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *