اگر تاکنون برای خرید تلویزیون اقدام کرده باشید متوجه شده‌اید که این دستگاه‌ها با عناوین خاصی شناخته می‌شوند. تلویزیون‌ها در تفاوت با گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها دارای نام خاصی هستند. امروزه در صنعت تلویزیون با برندهای مختلفی مواجه می‌شویم و در این میان شرکت کره‌ای ال جی یکی از برترین سازندگان است که از شماره مدل برای ارائه تلویزیون‌های خود استفاده می‌کند. هر مدل نامبر در تلویزیون ال جی بیان کننده اطلاعات خاصی در مورد آن است. در واقع شما می‌توانید از روی مدل نامبر به سال تولید تلویزیون پی ببرید، همچنین به شما می‌گوید که برای چه منطقه‌ی خاصی تولید شده است. برخی از مشخصات فنی تلویزیون را نیز می‌توانید از روی مدل آن بفهمید.

در این مطلب به شما خواهیم گفت که اعداد و حروف در مدل نامبر تلویزیون‌های ال‌جی به چه معنا هستند. با مطالعه‌ی مطالب این قسمت می‌توانید حین خرید تلویزیون بهتر تصمیم بگیرد. هر ساله مدل‌های سال گذشته جای خود را به مدل‌های جدید می‌دهند و با در اختیار داشتن اطلاعات کافی در مورد تلویزیون‌ها می‌توانید دقیقاً به آنچه که نیاز دارید دست پیدا کنید.

ال جی برای لاین تولیدات خود شامل مدل‌های ال ای دی (LED)، نانوسل (NanoCell)، کیوند (QNED) و اولد (OLED)، 3 نوع مدل نامبر اختصاصی را ارائه می‌کند. در ادامه این قسمت اطلاعات کامل در مورد مدل نامبر هر لاین را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

حروف اختصاری مدل نامبر تلویزیون ال جی به چه معناست؟ | از سال 2008 تا 2023

جستجوی مدل نامبر تلویزیون ال جی از سال 2011 تا 2023

برای جستجوی مدل نامبر تلویزیون ال جی راه‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید براحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنید؛

 1. نخستین و ساده‌ترین راه برای پیدا کردن مدل نامبر در تلویزیون‌های ال جی این است که به برچسبی که در پنل پشتی تلویزیون حک شده است، نگاه کنید. با بررسی کردن این برچسب به تمام اطلاعات لازم در مورد تلویزیون دست پیدا می‌کنید. با وجود این اگر تلویزیون شما روی دیوار نصب شده باشد این روش خیلی هم راحت نیست؛ به احتمال زیاد برایتان امکان پذیر نباشد که برای مشاهده برچسب، تلویزیون را از دیوار جدا کنید اما نگران نباشید هنوز هم راه‌های دیگری وجود دارد.
 2. دومین راهکار برای دسترسی به مدل نامبر استفاده از منوی خود تلویزیون ال جی است. شما همیشه می‌توانید به منوی تلویزیون رفته و اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید. نکته‌ای که در این رابطه باید بدان توجه کنید این است بسته به منو، اطلاعات مورد نظر را می‌توانید در قسمت «About this TV» یا «Software Update» پیدا کنید. در اکثر تلویزیون‌های توسعه یافته پس از سال 2015 برای دسترسی به مدل نامبر و سایر اطلاعات کلیدی کافیست به منوی تلویزیون رفته و در قسمت General (عمومی) درباره این تلویزیون (About this TV) بخوانید. بدیهی است که اگر تلویزیون شما مشکل نرم افزاری داشته باشد از طریق این روش به نتیجه‌ای دست پیدا نکنید.
 3. سومین راه برای دسترسی به اطلاعات تلویزیون ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. شما می‌توانید اطلاعات مورد نیاز درباره تلویزیون را روی جعبه بسته بندی آن پیدا کنید البته اگر هنوز آن را داشته باشید. یا حتی می‌توانید از دفترچه راهنما و دستورالعمل‌های تلویزیون اطلاعات لازم را پیدا کنید. اکثر کاربران جعبه و دفترچه راهنمای تلویزیون را بعد از مدتی دور می‌اندازند بنابراین دو راهکار بالا عملی‌تر هستند.
جستجوی مدل نامبر تلویزیون ال جی از سال 2011 تا 2023

مختصری در مورد مدل نامبر ال جی

با بررسی اطلاعات هر تلویزیون به مدل نامبر (model number) و سریال نامبر (serial number) برخواهید خورد. شماره مدل تلویزیون ال جی کدام است؟ در واقع شما با دو عدد مواجه خواهید شد و به احتمال زیاد سردرگم خواهید شد. نکته‌ای که باید بدانید این است که مدل نامبر تلویزیون ال جی حاوی اطلاعاتی درباره لاین تلویزیون‌های ال ای دی، نانوسل، کیوند و اولد، سری تلویزیون‌ها، اندازه صفحه نمایش، مدل، سال، مشخصات و طراحی است. شماره سریال اما اطلاعاتی همچون کشور سازنده تلویزیون، تاریخ تولید و جزئیات مربوط به ماه مونتاژ را شامل می‌شود؛ برای اینکه بدانید معنی شماره سریال تلویزیون چیست بهتر است مقالات ما را در همین رابطه مطالعه کنید.

مدل نامبر تلویزیون‌های ال جی در سال 2023

به طور کلی طرح شماره‌گذاری مدل‌های تلویزیون ال جی در سال 2023 تغییر محسوسی به خود ندیده است. تلویزیون‌های OLED این برند با عنوان‌های B3 ،C3 ،G3 و W3 معرفی شده‌اند و برای سری QNED ،NanoCell و LED شناسه جدیدی از سال توسعه معرفی شده است که حرف S در آن بیانگر سال تولید (2023) است.

مدل نامبر مدل‌های LED ال جی از سال 2018 تا 2023

با توجه به اینکه تلویزیون‌های LED در بین کاربران جهانی بسیار محبوب هستند اجازه دهید در ابتدا به بررسی مدل نامبر آن‌ها بپردازیم. مدل نامبر تلویزیون‌های ال جی از سال 2018 تغییرات قابل توجهی داشته است. جالب است بدانید که در همین سال سه حرف برای توصیف مدل، نوع تیونر و طراحی تلویزیون به مدل نامبر اضافه شده است. در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید که این سه حرف، PUA هستند. نکته‌ای که باید بدانید این است که این حروف بسته به کشور یا برخی مشخصات متغیر هستند به عنوان مثال ممکن است تعداد قابل توجهی از تلویزیون‌ها برای فروش از طریق یک خرده فروش بزرگ سفارش داده شوند که در این صورت می‌تواند تغییر کند (به عنوان مثال AUA باشد). پیش‌تر شاهد چنین چیزی در مدل‌های گذشته بوده‌ایم.

برای شناخت کامل به مدل نامبر تلویزیون ال ای دی ال جی بیاید به عنوان مثال مدل نامبر 65UQ9000PUA را در نظر بگیریم. در تصویر زیر مشخص کرده‌ایم که هر کدام از اعداد و حروف این شناسه را چطور می‌توان توضیح داد.

مدل نامبر مدل‌های LED ال جی از سال 2018 تا 2023
 • اندازه صفحه نمایش برحسب اینچ: در این تلویزیون عدد 65 بیان کننده نمایشگر 65 اینچ آن است.
 • نوع تلویزیون: حرف S نشان دهنده Super UHD، حرف U نشان دهنده UHD و حرف L نشان دهنده تلویزیون LED با وضوح Full HD است بنابراین این تلویزیون LED یک مدل اولترا اچ‌دی یا 4K قلمداد می‌شود.
 • سال توسعه:

S = 2023

Q = 2022

P = 2021

N = 2020

M = 2019

K = 2018

 • سری تلویزیون: عدد 9 بعد از حروف نشان دهنده سال تولید بیانگر سری 9 است و به همین ترتیب برای سایر مدل‌های LED صدق می‌کند.
 • مدل تلویزیون در این سری: عدد 0 در این مدل و اعداد دیگر مانند 5 در سایر مدل‌ها
 • تغییر یا اصلاح: عدد 00 بیانگر ایجاد تغییر در تلویزیون است.
 • اصلاح فنی تلویزیون: این حرف (P در این تلویزیون) نشان دهنده یک ویژگی برای کشور یا منطقه‌ای خاص است. در صورتیکه تلویزیون دارای هرگونه تفاوت در مشخصات یا نرم افزار باشد با حروف اختصاصی مشخص می‌شود به طور مثال حروف AUA برای ایالات متحده آمریکا بیانگر تلویزیون‌هایی است که از بلندگوهای بی‌سیم (wireless speakers) پشتیبانی نمی‌کنند.
 • نوع تیونر دیجیتال:

حرف U بیانگر تیونر ATSC, Clear QAM (ایالات متحده امریکا، کانادا، مکزیک)

حرف L بیانگر DVB T / T2 / T2HD / C / S / S2 (اروپا، ترکیه، روسیه)

حرف N بیانگر ATSC 3.0-ATSC 1.0. (کره جنوبی)

حرف S بیانگر SBTVD (برزیل، آرژانتین، شیلی)

حرف J بیانگر BS 110 (ژاپن)

حرف V بیانگر DVB-T2 / C / S2 (عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، آفریقای جنوبی)

حرف T بیانگر MPEG-2/4 DVB-T2 (استرالیا، سنگاپور، هند)

حروف No بیانگر DVB-T2 / C / S2 (نیوزلند)

حرف C بیانگر DTMB (چین، هنگ کنگ)

 • ویژگی‌های طراحی: حرف A نشان دهنده ویژگی‌های طراحی تلویزیون است

مدل نامبر مدل‌های NanoCell و QNED ال جی از سال 2020 تا 2023

از سال 2020، طرح‌های شماره گذاری مدل برای تلویزیون‌های نانوسل و کیوند دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است. با توجه به اینکه ال جی در تلاش است هر ساله تلویزیون‌های QNED و NanoCell بیشتری را به بازار عرضه کند، طرح شماره گذاری جدید به گونه‌ای است که به شما امکان می‌دهد اطلاعات مورد نیاز در مورد تلویزیون را کسب کنید. تلویزیون‌های QNED برای نخستین بار در سال 2021 معرفی شدند. این تلویزیون‌ها از مدل نامبری مشابهی با تلویزیون‌های نانوسل برخوردار هستند با این تفاوت که به جای عبارت مخفف شده NANO از QNED استفاده خواهد شد.

برای اطلاع از مشخصات اولیه تلویزیون‌های کیوند و نانوسل می‌توانید به مدل نامبر آن‌ها نگاه بیندازید؛ به عنوان مثال مدل 75NANO99UQA را در نظر بگیریم. در تصویر زیر توضیح مختص به کدام از اعداد و حروف مدل نامبر این تلویزیون‌ها را ارائه داده‌ایم.

مدل نامبر مدل‌های NanoCell و QNED ال جی از سال 2020 تا 2023
 • اندازه صفحه نمایش: 75 اینچ برای این مدل
 • مجموعه تلویزیونی: NANO (سری جدید QNED از سال 2021 راه‌اندازی شده است).
 • سری تلویزیون: عدد 9 در این تلویزیون و سایر اعداد در تلویزیون‌های دیگر
 • مدل در این سری: عدد 9 بعد از سری در این تلویزیون
 • نوع تیوتر دیجیتال، تیونر دیجیتال و منطقه‌ی فروش مدل تلویزیون: حرف U در این تلویزیون بیان کننده ایالات متحده آمریکا است.
 • سال توسعه مدل تلویزیون:

حرف N = 2020

حرف P = 2021

حرف Q = 2022

حرف S = 2023

 • تغییرات طراحی: حرف A در این تلویزیون

مدل نامبر مدل‌های OLED ال جی از سال 2016 تا 2023

ال جی از سال 2016 اقدام به تولید و توسعه‌ی تلویزیون‌های OLED کرد و در سال 2018 در مدل نامبری آن‌ها تغییر ایجاد کرد. در تصویر زیر مشخص کرده‌ایم که مدل نامبر تلویزیون ال جی می‌تواند حاوی چه اطلاعاتی باشد. در این مثال تلویزیون OLED65C2PUA را آورده‌ایم.

مدل نامبر مدل‌های OLED ال جی از سال 2016 تا 2023
 • سری تلویزیون: OLED
 • سایز صفحه نمایش: 65
 • مدل تلویزیون: حروف B، C، G، E و W بیانگر مدل‌های تلویزیون 4K هستند. از سال 2019 دو تغییر اعمال شده است به این ترتیب که حرف R برای تلویزیون‌ رول شونده و حرف Z برای تلویزیون‌هایی با وضوح 8K لحاظ شده است.
 • سال توسعه مدل تلویزیون (مطابق با آخرین رقم سال منتها در سال 2020 از حرف X استفاده شده است):

6 = 2016

7 = 2017

8 = 2018

9 = 2019

Х = 2020

1 = 2021

2 = 2022

3 = 2023

 • نوع تیونر و تغییرات تلویزیون و مناطق فروش: حرف بعد (P در این مدل) در سال 2016 برای نشان دادن نوع تیونر استفاده شد اما از سال 2017 بیانگر تغییرات تلویزیون و مناطق فروش است.
 • نوع تیونر دیجیتال: در بخش مدل نامبر تلویزیون LED این بخش توضیح داده شد.
 • ویژگی‌های دیزاین: حرف A در این مدل

پیش از خرید هر تلویزیون با نگاهی به مدل نامبر آن می‌توانید به اطلاعات کلیدی همچون سال تولید، نوع و سایز نمایشگر و غیره دسترسی پیدا کنید. در بالاتر توضیح دادیم که چگونه می‌توانید تلویزیون‌های جدید ال جی را از روی مدل نامبر آن‌ها بشناسید. از روی اعداد و حروف مدل نامبر حتی می‌توانید بفهمید که فروشنده اطلاعات درست و یا نادرستی را در اختیار شما قرار می‌دهد بنابراین برای خرید خیلی آگاهانه‌تر بهتر است این مطلب را با دقت مطالعه کنید. همچنین خوشحال خواهیم شد نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *