تلویزیون‌ یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های فعالیت سامسونگ در سطح جهانی است و هر ساله شاهد عرضه تلویزیون‌هایی با کیفیت و امکانات فوق العاده از این برند هستیم. اعتباری که سامسونگ در بخش تولید و عرضه تلویزیون کسب کرده برمی‌گردد به جایگاه بالای این برند در صنعت فناوری و تکنولوژی و فعالیت‌های هوشمندانه آن طی نزدیک به دو دهه اخیر. در کل سامسونگ فعالیت خود در زمینه ساخت تلویزیون را از دهه قبل از 80 میلادی شروع کرده بود و تا سال 1981 حدود 10 میلیون تلویزیون سیاه و سفید توسط این برند تولید شد. فعالیت‌های خلاقانه سامسونگ همانطور که انتظار می‌رفت بسیار موفقیت آمیز ادامه یافت و تلویزیون‌های هر سال این برند با ویژگی‌هایی بهتر از سال قبل عرضه شدند.

این فعالیت هوشمندانه ادامه یافت و در نهایت سال 2007 توسط برند سامسونگ شاهکاری خلق شد که شامل یک نمایشگر LCD با ضخامت 10 میلی‌متر بود! از همین جا می‌توان فهمید که علت طراحی بی‌عیب و نقص تلویزیون‌های امروز سامسونگ چیست. بدون شک تولید این نمایشگر در سال 2007 نقطه عطفی بود در تاریخ شروع فعالیت‌های حرفه‌ای سامسونگ در این زمینه.

در سال‌های آینده تلویزیون‌های نازک‌تری نیز عرضه شد اما سامسونگ به دنبال باریک‌تر کردن تلویزیون‌های خود نبود و ترجیح آن بر تمرکز روی کیفیت تصویر تلویزیون‌ها بود. به همین دلیل با به کارگیری فناوری‌های روز دنیا اولین تلویزیون‌های Full HD و تلویزیون‌های منحنی در سال 2013 توسط سامسونگ عرضه شدند تا در نهایت مهر تأییدی بر خلاقیت و برنامه‌ریزی دقیق سامسونگ برای گسترش محبوبیت تلویزیون‌های این برند زده شود. حال با گذشت چندین سال و انتخاب تلویزیون‌های سامسونگ هر ساله به عنوان بهترین تلویزیون‌های موجود در بازار بد نیست با مدل‌های جدید این برند بیشتر آشنا شویم. در ادامه همچنین مروری خواهیم داشت بر نحوه یافتن اطلاعاتی که شماره مدل تلویزیون‌های سامسونگ در اختیار ما قرار خواهند داد. این موارد اطلاعات بسیار کاربردی را در مورد تلویزیون در اختیارتان قرار می‌دهد؛ پس حتماً مطلب را تا آخر مطالعه کنید.

ما این معرفی را بر طبق تاریخ نوشته شدن مطلب در نظر می‌گیریم و به همین منظور تلویزیون‌های 2022 سامسونگ را مورد بررسی قرار می‌دهیم :

سامسونگ در سال‌های گذشته تلویزیون‌هایی محدود با وضوح Full HD و HD را نیز تولید می‌کرد که در سال 2022 تا کنون مدلی با این وضوح عرضه نشده است.

سری کریستال Crystal UHD

سری کریستال Crystal UHD در پایین‌ترین رده تلویزیون‌های 4K سامسونگ قرار می‌گیرند. در واقع تلویزیون‌های این سری دارای وضوح 4K هستند و نمایشگر آن‌ها از نوع LED معمولی می‌باشد. برخی تکنولوژی‌های تقویت کننده رنگ نمایشگر در سری تلویزیون‌های کریستال به کار رفته که در نهایت مدل‌هایی با وضوح رنگ متناسب را ایجاد کرده است. سری تلویزیون‌های کریستال در سال 2022 با نام سری BU نامگذاری شده‌اند و مدل‌های جانشین سری AU از سال 2021 و سری TU از سال 2020 هستند. سری تلویزیون‌های کریستال 2022 همچون مدل‌های BU8000 و BU7000 مدل‌هایی باکیفیت متناسب و البته قیمت بسیار پایین نسبت به مدل‌های همرده از سایر برندها هستند. طراحی این تلویزیون‌ها در سال جدید بسیار بهبود یافته و در کنار آن تکنولوژی‌های بیشتری در بخش تصویر و بخش اسمارت تلویزیون‌ها به چشم می‌خورد.

تلویزیون‌های کریستال سامسونگ

سری لایف استایل Lifestyle televisions

تلویزیون‌های Lifestyle مدل‌های خاص سامسونگ با طراحی‌های منحصربفرد هستند. در واقع این تلویزیون‌ها به دلیل ظاهر و طراحی متفاوت و بسیار جذابی که دارند در میان مردم محبوب هستند و نقطه عطف سری لایف استایل مربوط به ظاهر و طراحی آن‌ها می‌باشد. تلویزیون‌های سری لایف استایل سامسونگ در سال 2022 با صفحه نمایش کاملاً ضد تابش عرضه شده‌اند تا علاوه بر امکانات و زیبایی متمایزی که دارند بتوانند به عنوان مدل‌هایی با انعکاس نور فوق العاده در منزل افراد خاص پسند قرار گیرند.

سری کیولد QLED

تلویزیون‌های سری QLED را می‌توان محبوب‌ترین مدل‌های تلویزیون سامسونگ در ایران شناخت. در مجموع تلویزیون‌های کیولد مدل‌هایی LED هستند که با تکنولوژی نقاط کوانتومی (Quantum Dot) عرضه می‌شوند. استفاده از تکنولوژی نقاط کوانتومی بعد جدیدی از وضوح تصویر را برای تلویزیون‌های LED باز کرده و به نظر می‌رسد وضوح رنگی تلویزیون‌های کیولد سامسونگ نسبت به تلویزیون‌های LED معمولی بسیار بهتر است. همچنین این تکنولوژی نقش زیادی در روشنایی تلویزیون ایفا کرده و نمایشگرهای کیولد با وضوح رنگ و روشنایی مطلوب عرضه می‌شود. تلویزیون‌های کیولد 2022 با نامگذاری مخصوص Q…B عرضه شده‌اند. به عنوان مثال تلویزیون Q80B یک تلویزیون کیولد باکیفیت در سال 2022 است. این نامگذاری در سال 2021 با حرف پایانی A بود و تلویزیون Q80A مدل کیولد سال 2021 می‌باشد. حرف پایانی T نیز نشان دهنده سال تولید 2020 در سری تلویزیون‌های کیولد است.

تلویزیون‌های کیولد سامسونگ

سری نئوکیولد Neo QLED

تلویزیون‌های Neo QLED جزو جدیدترین سری تلویزیون‌های اضافه شده به محصولات سامسونگ هستند که بار اول در سال 2021 از آن‌ها رونمایی شد. در واقع این سری از تلویزیون‌ها در رده‌ای بالاتر از مدل‌های کیولد قرار می‌گیرند و وضوح تصویر آن‌ها نسبت به سری کیولد بسیار مناسب‌تر است. تلویزیون‌های Neo QLED سامسونگ در سال 2022 شامل دو سری با وضوح 4K و 8K هستند. در کل از تکنولوژی‌های ارتقاء دهنده وضوح بسیاری در نمایشگر استفاده شده که در نهایت تلویزیون‌هایی با کیفیت تصویر خارق العاده را خلق می‌کند. به نظر می‌رسد تنوع در تلویزیون‌های نئوکیولد سال 2022 نسبت به سال قبل بیشتر شده و شاهد تولید مدل‌های QN900B، QN800B، QN95B، QN90B و QN85B در سال جدید هستیم.

تلویزیون‌های نئوکیولد سامسونگ از وضوح تصویر بسیار بهتری نسبت به تلویزیون‌های کیولد معمولی برخوردار هستند و در جایگاهی بسیار بالا در بازار جهانی قرار می‌گیرند. تلویزیون‌های این سری در دو وضوح 4K و 8K عرضه شده‌اند تا کاربران با در نظر گرفتن نیاز و سلیقه خود مدلی با وضوح متناسب را خریداری کنند.

تلویزیون‌های نئوکیولد

سری اولد OLED

به عنوان قدمی نو در صنعت تولید تلویزیون سامسونگ از ترکیب فناوری کوانتوم دات با پنل OLED رونمایی کرده که تلویزیون‌های QD-OLED را شامل می‌شود. یک مدل QD-OLED در سال 2022 عرضه شده و به طور مشابه در سری تلویزیون‌های 2022 سونی نیز شاهد تولید یک مدل QD-OLED بودیم. به طور کلی ترکیب فناوری کوانتوم دات با نمایشگر اولد موجب خلق صفحه نمایشی بی‌نظیر شده که بدون شک یک شاهکار جدید در صنعت ساخت تلویزیون برای سال 2022 محسوب می‌شود.

مدل نامبر تلویزیون چیست؟

شماره مدل (model numbers) یکی از راه‌هایی است که به شما در شناخت بهتر تلویزیون‌های مختلف کمک می‌کند. همانطور که ممکن است اطلاع داشته باشید برندهای سازنده نامدار همچون سامسونگ، ال جی و سونی هر ساله تلویزیون‌هایی جدید با امکانات و فناوری‌هایی به روز یافته نسبت به سال‌های قبل را عرضه می‌کنند. در حالت عادی همه‌ی مدل‌های جدید زمانی که در کنار تلویزیون‌های سال‌های قبل قرار می‌گیرند موجب سردرگمی بسیاری برای خریداران می‌شوند و ممکن است آن‌ها را در انتخاب مدل مناسب ناموفق سازند. در مورد سامسونگ نیز شماره مدل مشخصی برای لاین‌های مختلفی که در بخش بالا از آن‌ها نام بردیم وجود دارد. این مدل نامبر هر ساله تغییر می‌کند و از یک اصل ثابت نامگذاری نیز بهره‌مند شده تا تشخیص را برای کاربران بسیار راحت‌تر کند. در کل نحوه نامگذاری شماره مدل تا قبل از سال 2008 بسیار متفاوت و دشوار بود؛ این اصل از سال 2008 به بعد از یک روند مشخص پیروی می‌کند.

تشخیص اصالت تلویزیون با شماره مدل

جالب است بدانید شماره مدلی که سامسونگ و دیگر برندهای سازنده برای هر مدل تلویزیون در نظر می‌گیرند یکی از اصلی‌ترین معیارهای اصالت تلویزیون است. به طور کلی سامسونگ از شماره مدل مشخصی به عنوان کد سازنده برای تلویزیون‌های خود استفاده می‌کند که بر روی هر تلویزیون به روش‌های مختلف تعبیه شده تا کاربران بتوانند از اصالت تلویزیون خود و تولید آن توسط سامسونگ اطمینان حاصل کنند. در مجموع با افزایش شمار افراد سودجو و بالارفتن توانایی افراد جعل فروش تلویزیون‌های فیک و تقلبی بسیاری با طراحی‌هایی کپی شده از سامسونگ تولید می‌شوند و به جای محصولات این برند به فروش می‌رسند. شما با پیدا کردن شماره مدل تلویزیون در مدل‌های سامسونگ و تطابق آن با سایت‌های اصلی عرضه کننده به راحتی قادر خواهید بود اصالت محصول خریداری شده را ثابت کنید. در ادامه راه‌های دریافت شماره مدل را بررسی می‌کنیم.

شماره مدل تلویزیون‌های سامسونگ از سال 2008 تا 2022

تا قبل از سال 2008 مدل نامبر تلویزیون‌های سامسونگ تغییرات بسیاری را به همراه داشت و از یک رویه خاص برای بهتر تشخیص دادن موارد موجود در شماره مدل پیروی نمیشد. از سال 2008 به بعد این تغییرات همچنان پا برجا بود ولی تا حدی نسبت به قبل کمتر شده است. در این بخش تاریخچه‌ای از تغییر شماره مدل تلویزیون‌های سامسونگ را بررسی می‌کنیم.

به طور کلی از سال 2008 تا 2016 دو خط تولید تلویزیون‌های LED شامل مدل‌های فول اچ دی و UHD وجود داشت که در شماره مدل آن‌ها اطلاعات مربوط به تونرهای نصب شده در تلویزیون ارائه میشد. همچنین تقسیم بندی بر اساس نوع ماتریس و وضوح صفحه نمایش وجود داشت. از آنجایی که سامسونگ اکنون تنها دو نوع ماتریس LED و QLED داشته و مجموعه کاملی از تونرها را در تلویزیون‌های خود نصب می‌کند، دیگر از این برچسب‌گذاری استفاده نمی‌شود و به نوعی در تلویزیون‌های 2017 به بعد منسوخ شده است.

در شماره مدل‌های تلویزیون‌های سامسونگ از سال 2017 تا 2022 تغییراتی برای تلویزیون‌های فول اچ دی و UHD ایجاد شده است. تعیین شماره مدل در تلویزیون‌های 2017 به بعد یک از رویه مشخص پیروی کرده و با مدل‌های QLED تطابق‌هایی وجود دارد. سامسونگ بر اساس استانداردهای پیشرفته ملی مجموعه‌ای از تونرهای دیجیتال را روی تلویزیون‌های 2017 به بعد نصب کرده و نیازی به شناسایی این نوع تونرها نیست. البته نمادی در شماره مدل تلویزیون وجود دارد که نشان دهنده نوع تونرهای نصب شده در تلویزیون بوده و در تصاویری که در ادامه مطلب قرار داده‌ایم نشانه‌های وجود تونرها را به شما نمایش می‌دهند.

نحوه پیدا کردن شماره مدل

در مجموع به 2 روش می‌توان شماره مدل هر تلویزیون را پیدا کرد. مطمئناً اگر بخواهید اطلاعات بیشتری را در مورد تلویزیون سامسونگ و اصالت آن کسب کنید نیازمند یافتن شماره مدل خواهید بود.

 • بررسی جعبه و بدنه تلویزیون

سامسونگ اطلاعات اصلی تلویزیون شامل شماره مدل را بر روی جعبه و بدنه تلویزیون در قالب یک برچسب قرار می‌دهد. شما پس از خرید تلویزیون می‌توانید شماره مدل را روی جعبه و بدنه پشت تلویزیون یا سمت راست آن بیابید. پس از یافتن شماره مدل آن‌ها را با هم تطابق دهید و از مشابه بودن شماره مدل اطمینان حاصل کنید. دقت داشته باشید بر روی برچسب شماره سریال نیز وجود دارد که نباید آن را با شماره مدل اشتباه بگیرید.

 • یافتن شماره مدل در منوی تلویزیون

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد جعبه تلویزیون را دور انداخته باشید و به شماره مدل تلویزیون برروی جعبه یا برچسب دسترسی نداشته باشید. به همین دلیل یک روش دیگر نیز برای یافتن شماره مدل تلویزیون‌های سامسونگ از طریق منوی اصلی تلویزیون وجود دارد.

یافتن شماره مدل برای تلویزیون‌های قدیمی قبل از 2016

برای یافتن شماره مدل تلویزیون در تلویزیون‌های قبل از سال 2016 توسط دکمه منو روی ریموت کنترل به منوی تنظیمات اصلی بروید. سپس مسیر ← پشتیبانی ← تماس با سامسونگ ← قسمت کد مدل را طی کنید. در این بخش شماره مدل نمایش داده می‌شود. مسیر ذکر شده در منوی انگلیسی به شرح زیر است :

Menu → Support → Contact Samsung → the Model Code

یافتن شماره مدل برای تلویزیون‌های جدید بعد از 2016

برای یافتن شماره مدل در تلویزیون‌های 2016 به بعد نیز می‌توانید با رجوع به منوی تلویزیون مسیر: منو ← پشتیبانی ← درباره این تلویزیون را طی کنید. مسیر ذکر شده در منوی انگلیسی به شرح زیر است :

Menu → Support → About this TV

بررسی کامل شماره مدل تلویزیون‌های UHD کریستال

حال که شماره مدل تلویزیون سامسونگ را پیدا کرده‌اید بد نیست نگاهی به این نام کامل بیندازیم و دریابیم که مدل نامبر تلویزیون سامسونگ چه معنی خاصی در هر حرف و عدد دارد. برای درک بهتر اینکه هر بخش از مدل نامبر تلویزیون چه معنایی دارد یکی از مدل‌های BU که تلویزیون‌های کریستال سامسونگ در سال 2022 محسوب می‌شوند در تصویر زیر بررسی کرده‌ایم :

شماره مدل تلویزیون‌های UHD کریستال
 • حرف U در ابتدای مدل نامبر این تلویزیون نشان دهنده کد تلویزیون یا کد مربوط به کشور می‌باشد. در اینجا U به معنای دستگاه تلویزیون بوده و در صورتی که از حرف G استفاده شود در کشور آلمان و در صورت وجود حرف K نشان دهنده تولید در کشور کره می‌باشد.
 • حرف بعدی نشان دهنده منطقه‌ی جغرافیایی است که تلویزیون در آنجا تولید شده است. N در این مدل نامبر نشان دهنده کشور کره و آمریکا می‌باشد. حرف A شامل آسیا، استرالیا و آفریقا می‌باشد. حرف E نیز به معنای تولید تلویزیون برای منطقه جغرافیایی اروپا است.
 • پس از این دو بخش دو عدد به چشم می‌خورد که مربوط به سایز تلویزیون بوده و که در این مدل یک تلویزیون 65 اینچ است.
 • حرف B که در این تلویزیون به کار رفته و در سال‌های قبل‌تر متفاوت است نشان دهنده سال تولید و عرضه تلویزیون می‌باشد. لیست تشخیص سال تلویزیون از طریق حروف هم در تصویر و هم در ادامه به صورت متنی در اختیارتان قرار می‌گیرد.
 • حرف U پس از حرف نشان دهنده سال تلویزیون تعیین کننده وضوح تصویر است. U به معنای UHD بودن تلویزیون، S به معنای Super UHD بوده و در صورتی که این حرف وجود نداشته باشد نشان دهنده وضوح تصویر فول اچ‌دی در تلویزیون است.
 • حرف 8 نشانگر قرارگیری تلویزیون در سری 8 است و عدد پس از آن نیز که در این مدل 0 است به عنوان سری تلویزیون شناخته می‌شود.
 • دو عدد بعدی که در تلویزیون BU8000 وجود دارد 00 است. در صورتی که از لحاظ طراحی و دیزاین شامل شکل پایه و رنگ بدنه تفاوت‌هایی وجود داشته باشد این اعداد تغییر می‌کنند.
 • حرف بعدی در مدل نامبر نشان دهنده نوع تونر دیجیتال به کار رفته در تلویزیون است. دقیقاً پس از اتمام نام تلویزیون این عدد قرار می‌گیرد. در عکس انواع تونرهای دیجیتال و حرف نشان دهنده آن‌ها ذکر شده است.
 • حرف X نشان دهنده طراحی و مابقی حروف باقی مانده که شامل 2 حرف است نشان دهنده کشورهایی بوده که تلویزیون در آنجا مونتاژ شده است. در کل این حروف و اعداد اطلاعات بسیار کاملی را از تلویزیون‌های سری BU در اختیارتان قرار می‌دهند و شما بهتر می‌توانید از مواردی کلیدی تلویزیون اطمینان کسب فرمایید.

بررسی کامل شماره مدل تلویزیون‌های QLED

تشخیص تلویزیون‌های کیولد سامسونگ کمی متفاوت از تلویزیون‌های سری کریستال انجام می‌شود. در این بخش ما به عنوان مثال شماره مدل مربوط به تلویزیون‌های کیولد سامسونگ را بررسی می‌کنیم :

شماره مدل تلویزیون‌های QLED
 • حروف اول در شماره مدل تلویزیون سامسونگ نشان دهنده کشوری است که تلویزیون برای آن تولید شده است. برخی از افراد این بخش را با کشوری که تلویزیون در آن مونتاژ می‌شود اشتباه می‌گیرند. کشور سازنده تلویزیون سامسونگ را حروف پایانی در شماره مدل تشکیل می‌دهد. پس به طور کل حروف اول از سمت چپ درج شده در تصویر نشان دهنده کشوری است که تلویزیون برای آنجا تولید می‌شود.
 • دو عدد پس از آن نشان دهنده سایز تلویزیون است. به عنوان مثال در عکس درج شده عدد 65 نشان دهنده سایز 65 اینچ تلویزیون می‌باشد.
 • حرفی که پس از عدد سایز قرار می‌گیرد نشان دهنده سری تلویزیون است. این بخش در تمامی تلویزیون‌های سامسونگ یکسان می‌باشد. در مدلی که به عنوان مثال بررسی شده حرف Q نشان دهنده آن در سری مدل‌هایی است که از تکنولوژی نقاط کوانتوم استفاده می‌کنند. اگر در این بخش حروف BU درج شده باشد نشان دهنده قرارگیری تلویزیون در سری کریستال سامسونگ است.
 • اعداد قرار گرفته پس از حروف نشان دهنده سری تلویزیون هستند. در این مورد سری 900 را مدل‌های 8K سامسونگ از سری کیولد تشکیل می‌دهند.
 • حرفی که پس از سری تلویزیون قرار گرفته نشانگر سال تلویزیون تلویزیون است. همانطور که در تصویر آمده حروف مختلف نشان دهنده سال تولید متفاوت هستند. در ادامه مطلب لیست گسترده‌تری را برای تشخیص بهتر سال تولید تلویزیون‌های سامسونگ قرار می‌دهیم
 • حرف‌های بعد به ترتیب هر کدام نشان دهنده نسل تلویزیون، نوع تونر و طراحی تلویزیون سامسونگ هستند.
 • در نهایت دو حرف پایان هر مدل نامبر را کشور تولید کننده تلویزیون تشکیل می‌دهند و از طریق این حروف به راحتی می‌توانید از کشور تولید کننده تلویزیون اطلاع یابید.

بررسی کامل شماره مدل تلویزیون‌های Neo QLED

با بررسی شماره مدل تلویزیون‌های کیولد و نئوکیولد متوجه شده‌ایم که اطلاعات این دو سری از تلویزیون در بخش شماره مدل تا حد زیادی شبیه به هم است. تنها در برخی موارد ناچیز تفاوت‌هایی وجود داشته در بخش زیر به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت :

شماره مدل تلویزیون‌های Neo QLED
 • همچون تلویزیون کیولد مدل‌های سری نئوکیولد نیز با 2 حرف در ابتدای شماره مدل شروع می‌شوند که نشان دهنده کشور عرضه تلویزیون می‌باشد.
 • 2 حرف بعدی را سایز تلویزیون تشکیل می‌دهد که در این مدل سایز تلویزیون 65 اینچ است.
 • حرف Q پس از اندازه تلویزیون نشانگر قرارگیری در سری کیولد است.
 • از آن جهت که این تلویزیون در سری نئوکیولد بوده، برای تشخیص راحتتر از سری کیولد حرف N به عنوان نشانگر نئو پس از حرف Q قرار می‌گیرد. پس حروف QN در تلویزیون‌های سامسونگ به معنای قرارگیری در سری نئوکیولد است.
 • عددی که پس از این حروف قرار می‌گیرد نشان دهنده رزولوشن تلویزیون‌های نئوکیولد است. در صورتی که این عدد دو رقمی باشد وضوح تصویر 4K و در صورتی که 3 رقمی باشد به معنای وضوح تصویر 8K می‌باشد.
 • حرف بعدی نشانگر سال عرضه تلویزیون است. در این مدل حرف B به معنای سال تولید 2022 خواهد بود.
 • حرف A که نشان دهنده نسل یک است پس از حرف مربوط به سال تولید قرار می‌گیرد.
 • همچون تلویزیون‌های کیولد حرف بعدی نشان دهنده تونر دیجیتال استفاده شده در تلویزیون است.
 • حرف X مربوط به طراحی تلویزیون می‌باشد.
 • در نهایت 2 حروف پایانی در شماره مدل اطلاعات کشوری که تلویزیون در آن‌جا تولید شده است را در اختیارتان قرار می‌دهند.

چطور بفهمیم سال تولید تلویزیون سامسونگ چه سالی است؟

سال تولید تلویزیون به راحتی توسط حروفی که پس از سری تلویزیون قرار می‌گیرند قابل تشخیص هستند. بسته به سری تلویزیون این حرف ممکن است حرف پایانی مدل باشد و یا دقیقاً پس از اینچ تلویزیون درج شود. در هر صورت حرف به کار رفته در مدل نامبر تلویزیون می‌تواند اطلاعات کامل از سری تلویزیون را در اختیارتان قرار دهد.

B = 2022

A = 2021

T = 2020

R = 2019

N = 2018

M = 2017

K = 2016

J = 2015

H = 2014

F = 2013

E = 2012

D = 2011

C = 2010

تغییرات مدل نامبر تلویزیون‌های سامسونگ در سال‌های اخیر

تا سال 2016 تغییراتی در بخش برچسب‌های تلویزیون سامسونگ اعمال نشده و تمامی مدل‌های قبل از 2016 و 2016 همچنان دارای یک نوع برچسب خاص بودند. تنها موردی که در این سال‌ها روی برچسب تلویزیون‌های سامسونگ تغییر می‌کرد مربوط به نام مدل تلویزیون و حرف نشان دهنده سال تلویزیون بود. در ادامه مروری بر تغییرات برچسب تلویزیون‌های سامسونگ تا سال 2022 خواهیم داشت.

تلویزیون‌های سامسونگ 2017

سال 2017 یکی از مهم‌ترین سال‌ها برای برند سامسونگ بود. این برند تصمیم بر جداسازی تلویزیون‌هایی داشت که از قابلیت نقاط کوانتومی استفاده می‌کنند. به این ترتیب خط تولید مربوط به تلویزیون‌های کیولد (QLED) به طور رسمی از سال 2017 از خط تولید مدل‌های UHD جدا شدند. دیگر از حرف S که نشان دهنده استفاده از فناوری نقاط کوانتومی بود در برچسب‌ها خبری نیست و در این میان پردازنده تلویزیون‌های جدید نیز بهبودهایی در بخش سرعت پردازش داشتند. One Connect نیز که به ظاهر تلویزیون‌ها حالت متناسب برای جمع و جور نمایش دادن کابل‌ها می‌بخشد نیز در این سال عرضه شد. در بقیه موارد تلویزیون‌ها تفاوت چندانی با سال‌های قبل نداشتند.

تلویزیون‌های سامسونگ 2018

برچسب معمولی تلویزیون‌های سامسونگ در سال 2018 حفظ شد و تغییر آن در مدل‌های توسعه یافته با حرف N نمایش داده میشدند و بقیه تلویزیون‌ها تغییر چندانی نکردند. سال توسعه تلویزیون‌های سری QLED نیز سال 2018 بود و به طور کلی پردازنده‌های نسل جدید در تلویزیون‌های بالارده تعبیه شدند.

تلویزیون‌های سامسونگ 2019

در مدل نامبر تلویزیون‌های سامسونگ توسعه یافته در سال 2019 از حرف R استفاده میشد. همچنین حروف در مدل‌هایی با تکنولوژی نقاط کوانتومی متفاوت بود. صاف و منحنی بودن تلویزیون نیز توسط حرف مخصوص در مدل نامبر نمایش داده میشد. در تشخیص رزولوشن تلویزیون‌های 2019 تغییراتی از عدد به حروف ایجاد شد و دلیل این موضوع تولید تلویزیون‌هایی با رزولوشن 8K بود. به عنوان مثال در تلویزیون QN82Q60RAFXZA حرف A پس از نام مدل نشان دهنده رزولوشن 4K بوده و مدل QN75Q900RBFXZA با حرف B دارای رزولوشن 8K است.

تلویزیون‌های سامسونگ 2020

نور پس زمینه دوگانه در بسیاری از تلویزیون‌های سامسونگ 2020 اعمال شد و به نظر می‌رسد این موضوع تنها تفاوت ایجاد شده با سال‌های قبل می‌باشد. در مدل نامبر تلویزیون نسبت به سال 2019 تغییر چندانی بجز تغییر نام مدل‌ها و استفاده از حرف T به جای R وجود ندارد.

تلویزیون‌های سامسونگ 2021

سال 2021 نیز همچون 2020 تغییر چندانی میان مدل نامبر تلویزیون‌ها با سال‌های قبل وجود ندارد. تنها به جای حرف T از حرف A استفاده شده است. جالب است که در تلویزیون‌های سال 2008 نیز از حرف A برای نامگذاری تلویزیون‌های سامسونگ استفاده میشد و موردی که در این بخش می‌تواند به تشخیص شما کمک کند تغییرات فرمت شماره مدل تلویزیون‌ها می‌باشد. از طریق مدل نامبر به راحتی فرق بین نامگذاری تلویزیون‌های 2008 با 2021 وجود دارد.

تلویزیون‌های سامسونگ در چه کشورهایی مونتاژ می‌شوند؟

در وهله اول کشور سازنده تمامی تلویزیون‌های اصیل سامسونگ به عنوان کره جنوبی شناخته می‌شود. این برند تمام قطعات مربوط به تلویزیون‌های خود را در کشور کره تولید کرده و آن‌ها را برای مونتاژ به سایر کشورها می‌فرستد. همانطور که در شماره مدل مربوط به هر تلویزیون ذکر شده مشخصات دو منطقه درج می‌شود. به طور کلی سامسونگ اکثر تلویزیون‌ها را برای مناطق خاصی می‌سازد و این تلویزیون‌ها نیز در منطقه جغرافیایی خاصی پخش و یا مونتاژ می‌شوند.

به عنوان مثال تلویزیون‌های سامسونگ که برای ایالات متحده آمریکا، کانادا، مکزیک و سایر کشورهای آمریکا تولید می‌شوند در مکزیک مونتاژ خواهند شد.

تلویزیون‌های سامسونگ اروپا و خاورمیانه در کشورهای اسلوونی، مجارستان و رومانی و تلویزیون‌های سامسونگ روسیه در کشور روسیه تولید می‌شوند. همچنین تلویزیون‌های سامسونگ برای آسیا، آفریقا و اقیانوسیه در کشورهای مالزی، چین و کره مونتاژ می‌شوند. البته این موارد در برخی از تلویزیون‌های سامسونگ متفاوت بوده و برای تمامی مدل‌ها از یک قاعده یکسان پیروی نمی‌شود. در مدل نامبر تلویزیون‌های سامسونگ کشورهایی که تلویزیون برای آنجا تولید شده و در شماره سریال کشورهای مونتاژ کننده به خوبی مشخص شده است. برای اطلاع از کشوری که تلویزیون شما در آنجا مونتاژ شده می‌توانید مطلب “شماره سریال تلویزیون‌های سامسونگ” را مطالعه فرمایید.

3 دیدگاه برای “حروف اختصاری مدل نامبر تلویزیون سامسونگ به چه معناست؟ | از سال 2014 تا 2023

 1. پژمان فاضلی گفته:

  درود و سپاس
  نکات ارایه شده در رابطه با معنی اجزاء شماره سریال تلویزیون سامسونگ واضح و مفید بود
  تندرست و برقرار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *