تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی

کولرهای گازی برندهای سرشناسی همچون ال‌‎جی، اجنرال، گری، بوش و غیره نه تنها در ایران بلکه در جهان خریداران زیادی دارند. کاربران با اعتنا به اعتبار همین برندها به کارایی این دستگاه‌ها اعتماد می‌کنند اما واقعیت تلخ این است که افراد سودجو و منفعت طلب برای پیشبرد اهداف شخصی خود از نام و اعتبار چنین برندهایی استفاده می‌کنند. این افراد با جا زدن کولرهای گازی تقلبی خود به عنوان تولیدات همین برندهای سازنده به درآمد زیادی دست پیدا می‌کنند. چیزی که اصولاً برای این افراد فاقد اهمیت است وجدان انسانی است.تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی موضوع مهمی است که باید به آن پرداخته شود. در صورتیکه بدون آگاهی و صرفاً با اعتماد به فروشنده برای خرید این دستگاه قدم بردارید، مشکلات و دردسرهای زیادی در آینده گریبان شما را خواهد گرفت. استهلاک زودرس این دستگاه‌ها، قبض‌های نجومی برق و حتی تهدید سلامت شما بخشی از پیامدهای خرید کولر گازی تقلبی هستند. در راهنمای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی به شما کمک می‌کنیم که با آگاهی کامل برای خرید این وسیله‌ی ضروری اقدام کنید بنابراین ادامه‌ی مطلب را از دست ندهید.

فهرست مطالب

کولرگازی تقلبی

تقلبی یا جعلی (انگلیسی: Counterfeit) به قرار دادن نسخه‌ی کپی برداری شده یک محصول بجای محصول اصلی به قصد فریب مشتری اطلاق می‌شود. در مجموع در حوزه بازرگانی، کالای تقلبی به کپی جعلی از محصول واقعی گفته می‌شود که فرآیند تولید آن با هدف دستیابی به سود از طریق فروش انجام می‌شود. کولرهای گازی جزو لوازم پرمصرف محسوب می‌شوند که بخاطر عرضه و تقاضای زیاد جعل می‌شوند. وضعیت ناپایدار اقتصاد ایران به این فرآیند بیشتر دامن زده است و تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی را با مشکل روبرو ساخته است.

کولرهای گازی تقلبی عمدتاً مدل ایرانی یا تولید چین است که ماهیت و کارایی آن با نسخه‌ی اصلی در تناقص است. اینگونه تولیدات هرگز استانداردهای و ضوابط محصولات اورجینال را پشت سر نمی‌گذارند و مشخصاً با کیفیت پایین بدون تاییدیه از طرف صاحبین یک برند خاص به مشتریان عرضه می‌شوند. تغییر ظاهر، لوگو و عنوان محصول تنها بخشی از کارهایی هستند که افراد متقلب برای فروش محصولات خود بکار می‌گیرند. افزایش آگاهی و مشورت گرفتن از افراد خبره در این زمینه تنها راه برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی و دور زدن حقه‌های تجاری و تبلیغاتی این افراد است.

کولر گازی با عملکرد قدرتمند

پیامدهای رواج کولرگازی فیک

فروش و عرضه‌ی کولرهای گازی تقلبی روز به روز در حال افزایش است و این موضوع واقعاً نگران کننده است. همانطور که اشاره شده بیشتر این تولیدات با اعتبار برندهای سرشناس به فروش می‌رسند. واقعیت این است که برای پایین نگهداشتن هزینه‌های تولید در ساخت مدل‌های تقلبی از مواد اولیه‌ی ارزان قیمت، بی کیفیت و گاهاً حتی خطرناک استفاده می‌شود. قطعات بکار گرفته شده در این دستگاه‌ها عمدتاً مستعمل و فاقد کیفیت هستند بنابراین در موارد زیادی تهدید جدی برای سلامت انسان و محیط زیست تلقی می‌شود.

افراد با عدم تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی و تهیه‌ی آن‌ها نه تنها متحمل خسارت می‌شوند بلکه سرمایه، زمان و انرژی خود را به هدر می‌دهند. با وجود این‌ها این تنها خریداران نیستند که لطمه می‌بینند. کاربران با عدم آگاهی، کارایی نامطلوب کولرگازی خریداری شده را به پای برند سازنده می‌نویسند. به زبان ساده به اعتبار برند سازنده لطمه وارد می‌شود. از سوی دیگر هزینه‌ای که باید به مالکین برندهای سازنده ثبت شده تعلق بگیرد وارد جیب جعل کنندگان خواهد شد. خرید و فروش کالاهای تقلبی در کشورهای توسعه یافته به طور جدی ممنوعیت دارد و مالکین برندها به موجب قانون کپی رایت می‌توانند از این افراد شکایت کرده تا به سزای مالی و کیفری برسند.

رواج بیش از حد محصولات تقلبی به از دست رفتن فرصت‌های شغلی خرده فروشانی می‌انجامد که با در اولویت قرار دادن وجدان انسانی، محصولات اصلی را ارائه می‌کنند. تمامی موارد ذکر شده بر چرخه‌ی تولید اثر منفی گذاشته و آینده اقتصاد کشور را به سمت و سویی تاریک سوق می‌دهد.

شیوه‎‌های متداول جعل کردن کولر گازی

عنوان و مشخصات

مسئله‌ی برندینگ در دنیای امروز اهمیت فوق العاده‌ای یافته است طوریکه برخی کارشناسان معتقدند که خریداران محصولات مختلف بخش زیادی از مبلغ واریزی را بابت برند سازنده پرداخت می‌کنند! مهم‌ترین مشخصه در مورد کولر گازی نیز عنوان و برند سازنده آن محسوب می‌شود. اعتبار این دستگاه‌ها به طرز غیرقابل انکاری وابسته به برند سازنده است. اکثر مواقع خریداران با مشاهده برند سازنده فوراً به کیفیت و کارایی محصول اعتماد می‌کنند. این مسئله‌ی به نوبه‌ی خود موجب شده است که جعل کنندگان با جعل نام و مشخصات این برندها برای محصولات فیک خود اعتبار بخرند.

محصولات تقلبی با تشابه خیلی بالا به تولید میرسند بنابراین تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی تا حدود زیادی مشکل است. این افراد گاهاً برای دستیابی به سود بیشتر محصولات برندهای تازه وارد را که کیفیت ساخت خوبی نیز دارند با عنوان برندهای نام آشنا به فروش میرسانند.

ظرفیت کولرگازی

کولرهای گازی در ظرفیت‌های متنوع توسعه می‌یابند. انتخاب ظرفیت به طور معمول برحسب متراژ محیط صورت می‌گیرد. نوع دیگری از جعل که بسیار رایج است، جعل ظرفیت کولر گازی می‌باشد. برای خرید کولرهای گازی با ظرفیت بیشتر طبیعتاً باید هزینه بیشتری پرداخت کرد. جعل کنندگان در این رابطه با جا زدن کولر گازی دارای ظرفیت کمتر به عنوان کولر گازی با ظرفیت بیشتر به سود هنگفتی دست پیدا می‌کنند.

لوگو و بسته‌بندی

در تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی از لوگو به عنوان شناسنامه کولر گازی یاد می‌شود. لوگوی هر محصول بیان کننده شرکت سازنده و میزان اعتبار آن است. جعل کنندگان به ساخت و جعل لوگو می‌پردازند. برای جعل لوگو توسط اینگونه افراد از ابزارهای پیشرفته نظیر لیزر و سوزن‌های حکاکی استفاده می‌شود. لوگوی محصولات چندان با دقت روی بدنه حک می‌شود که تشخیص آن حتی برای کارشناسان خبره در این زمینه دشوار است. طراحی و چاپ مشخصات بر روی بسته‌بندی نیز از ترفندهای تبلیغاتی اینگونه افراد است.

تبدیل کولر گازی بدون اینورتر به اینورتردار

تعدادی از کولرهای گازی تولیدی بازار از نوع اینورتردار هستند. اینورتر یک برد الکتریکی قابل نصب بر روی موتور کولرگازی می‌باشد. این قطعه حین برقراری تعادل دمایی در محیط از خاموش شدن موتور ممانعت به عمل آورده و موجب می‌گردد به آرامی به کار خود ادامه دهد. اهمیت این قطعه در کولرهای گازی در کاهش چشمگیر مصرف انرژی قابل بررسی است.

کولرهای گازی اینورتر بجز مصرف انرژی پایین با عدم روشن/خاموش شدن پی در پی در مقایسه با کولرهای گازی معمولی، استهلاک خیلی کمی دارند. وجود این تکنولوژی نقطه قوتی محسوب می‌شود که تا حدود زیادی قیمت کولر گازی را بالا میبرد. کلاهبرداران اکثر مواقع کولرهای گازی بدون اینورتر را با عنوان اینورتردار جا زده و به سود زیادی دست می‌یابند. تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی بنا به همین مشخصه نیز امکان پذیر است.

تبدیل گاز مصرفی R22 به گاز مصرفی R410

در کولرهای گازی کم مصرف از گاز مصرفی R410a استفاده می‌شود. این گاز در جذب و آزادسازی گرما بهتر عمل کرده و نقطه جوش پایین‌تری نسبت به گاز R22 دارد. استفاده از این گاز به افزایش طول عمر قطعات، سرمایش بیشتر و دوام بالاتر کولر گازی منجر می‌شود. مهم‌ترین برتری این گاز خنک کننده در حفاظ از محیط زیست می‌باشد. در کولرهای گازی معمولی از گاز R22 استفاده می‌شود. افراد جاعل در راستای ارزشمند نشان دادن محصولات خود با استفاده از برچسب‌های جعل از گاز مورد استفاده در کولرگازی با عنوان R410a یاد می‌کنند.

عرضه‌ی کولر گازی فقط سرد بجای کولر گازی سرد و گرم

جعل کنندگان کولرهای گازی بیشتر اوقات کولرهای گازی که تنها قابلیت سرمایشی دارند را با عنوان کولرهای گازی دارای هر دو کارکرد سرمایشی و گرمایشی جا زده و با قیمت بالاتر عرضه می‌کنند بنابراین در تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی باید به این مورد نیز توجه کرد. تعداد خیلی زیادی از کاربران از کولرهای گازی برای فصول گرم سال استفاده کرده و غافل از اینکه هزینه بیشتری بخاطر کارکرد گرمایشی پرداخت کرده‌اند، پیگیر بخش گرمایشی نمی‌شوند.

جا زدن موتور روتاری به عنوان موتور پیستونی

موتور پیستونی به لحاظ قدرت و عملکرد بر موتور روتاری برتری می‌یابد. این نوع موتور برای مناطق گرم و حاره‌ای بهتر پاسخگو است. موتور روتاری به نسبت از عملکرد متوسط‌تری برخوردار بوده و غالباً برای مناطق معتدل، مرطوب و مناطق کوهستانی ایده‌آل است. اگر با افراد جعل فروش تماس بگیرید به محض اطلاع از حضور شما در مناطق گرمسیری، موتور کولر گازی را با عنوان موتور پیستونی معرفی می‌کنند. در این مورد باید گفت که چون بیشتر کولرگازی‌های وارداتی سفارش کشورهای عربی هستند برای مناطق گرمسیری کارکرد سرمایشی قابل قبولی دارند.

تغییر کلاس آب و هوایی

کلاس‌های آب و هوایی به سه نوع مختلف مناطق معتدل (T1)، خنک (T2) و گرمسیری (T3)تقسیم می‌شوند. کولرهای گازی با کلاس آب و هوایی T3 در مقایسه‌ی کولرهای گازی دارای کلاس و آب هوایی T1 قدرتمندتر هستند. موتورهای T3 هر دو منطقه‌ی آب و هوایی گرم و معتدل را پوشش می‌دهند بنابراین اصولاً برای همه‌ی شهرهای کشور قابل استفاده هستند. کولرهای گازی دارای کلاس آب و هوایی T1 برای مناطق کوهستانی پاسخگو هستند. جعل کنندگان با جابجایی این نوع کولرها، کاربران را در مناطق مختلف برای خرید قانع کرده و به درآمد زیادی دست پیدا می‌کنند.

کولر گازی اورجینال

محصولات کدام برندها جعل می‌شوند؟

در حال حاضر در بازار ایران محصولات خام برندهای جدیدی همچون ایوولی، زانتی، فوجی، جنرال، یونیوا، میدیا و غیره با اعتبار برندهای شناخته شده و پرطرفدار ال‌جی، گری، اجنرال و بوش به مشتریان عرضه می‌شوند. برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی شاید لازم است اطلاعات بیشتری از این برندها کسب کنید.

همه چیز برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی

طبیعتاً بیشتر افرادیکه قصد خرید کولر گازی دارند، تجربه و تخصص کافی در این زمینه ندارند. امروزه فروشندگان کالاهای جعل از ترفندهای مختلف برای فروش محصولات خود استفاده می‌کنند و این مسئله خرید کولر گازی اصلی را به دغدغه‌ای جدی برای کاربران تبدیل می‌کند چرا که هیچ کس متمایل نیست سرمایه خود را هدر بدهد. کسانیکه بدون هیچ پیش زمینه و آگاهی برای خرید کولرگازی اصلی اقدام می‌کنند مدام موجب گسترش خرید و فروش این دستگاه‌ها می‌شوند.

توصیه‌ی ما به عنوان یک فروشگاه اینترنتی به خریداران خود این است که پیش از هر چیز دانش خود را در این زمینه افزایش دهند. با افزایش اطلاعات خود اصولاً با اعتماد بنفس بیشتری خرید می‌کنید. بجز این با پرسیدن سوال‌های تخصصی از فروشنده این ذهنیت را برای او ایجاد می‌کنید که از عهده‌ی تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی برمی‌آیید بنابراین این افراد عملاً جرئت نمی‌کنند که محصول فیک خود را به شما قالب کنند. راهنمای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی در ادامه‌ی این مطلب نیز در راستای افزایش دانش شما در این زمینه به نگارش درآمده است؛

از اعتبار فروشگاه اطمینان حاصل کنید

برای خرید کولر گازی یا هر محصول دیگری لازم است در همان وهله‌‎ی نخست از اعتبار فروشگاه اینترنتی اطمینان حاصل کنید. فروشگاه‌های معتبر، اعتبار خود را مدیون جلب اعتماد مشتریان هستند و هرگز با فروش کالای جعلی این اعتماد را خدشه‌دار نمی‌کنند. چنانچه در نظر دارید کولر گازی مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری کنید باید سابقه‌ی سایت فروشگاهی را بررسی کنید. واضح است که سایت‌های جعلی، محصولات جعلی را نیز به خریداران عرضه می‌کنند. لینک سایت (URL) باید با علامت قفل و پروتکل https آغاز شده باشد.

اعتبار فروشگاه‌های اینترنتی از راه‌های مختلف قابل بررسی است. در قدم نخست توصیه می‌شود کولرگازی مورد نظرتان را از فروشندگان دارای جواز کسب تهیه کنید. سایت‌های دارای نماد اعتبار الکترونیکی به طور معمول قابل اطمینان هستند. این سایت‌ها عمدتاً به شکایات و مشکلات مشتریان خود رسیدگی می‌کنند.فیلم‌ها و نظرات مشتریان پیشین را در پنل مشتریان در سایت حتماً چک کنید.

برای پرداخت هزینه‌ی محصول مطمئن شوید که به حفظ حریم خصوصی شما اهمیت داده شده و مجبور به دادن اطلاعات اضافی نیستید. قبل از قطعی سازی خرید خود، شرایط فروش، خدمات پس از فروش، تحویل کالا، ضمانتنامه، وجود راه‌های ارتباطی متعدد و مواردی از این دست را بررسی کنید حتی اگر مجبور باشید زمان زیادی برای این کار صرف کنید.

بسیاری از فروشندگان محصولات فیک پیشنهادات غیرمنطقی را مطرح می‌کنند. پرداخت کل مبلغ و پرداخت درب منزل بدون دریافت بیعانه تنها تعدادی از این پیشنهادات هستند. این افراد گاهاً پس از پرداخت مبلغ واریزی توسط مشتری هیچگونه راه ارتباطی را برای پاسخگویی باقی نمی‌گذارند.

رجوع به سایت اصلی سازنده

از مهم‌ترین اقداماتی که برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی باید انجام دهید این است که مدل مورد نظرتان را در سایت اصلی سازنده پیدا کنید. از فروشنده بخواهید مدل نامبری کامل، تصاویر و مشخصات محصول را برای شما ارسال کند یا همین موارد را در سایت فروشگاهی چک کنید.

اصولاً با جستجوی مدل به علاوه‌ی برند سازنده در گوگل، لینک سایت سازنده و فروشندگان محصول در صفحه برای شما باز خواهد شد. بر روی لینک سایت اصلی کلیک کرده و تصاویر کامل محصول را در قسمت گالری بررسی کنید. برای بررسی تصاویر بهتر است جزئیات را از زوایای مختلف چک کرده و با مدلی که فروشنده برای شما ارسال کرده است، مطابقت دهید. بجز این ضروریست اطلاعات کامل محصول را در قسمت مشخصات فنی بررسی کنید. در صورت همخوانی کامل می‌توانید از اصلی بودن مدل مورد نظرتان مطمئن شوید و در غیر این صورت در تقلبی بودن کولر گازی تردید نکنید.

دسترسی به سایت اصلی سازنده کولر گازی جزو کاربردی‌ترین روش‌های تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی است اما 100 درصد قابل اطمینان نیست. به طور مثال شرکت گری بیشتر مدل‌های تولیدی خود را به صورت کاتالوگ و در قالب PDF ارائه می‌دهد و افراد برای پیدا کردن آن‌ها تا حدود زیادی سردرگم می‌شوند. علاوه بر این‌ها ممکن است جعل فروشان عکس‌های از قبل گرفته شده را برای شما ارسال کنند.

اختلاف قیمت و تخفیف‌های غیرواقعی را جدی بگیرید

فشار اقتصادی حاکم بر جامعه و بالا رفتن سرسام آور قیمت‌ها زمینه را برای سوء استفاده بیشتر فروشندگان کالاهای جعلی فراهم کرده است. افراد زیادی هستند که صرفاً بخاطر قیمت ارزانتر به خرید کالا می‌پردازند. برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی سعی کنید رنج قیمت محصول را در چندین سایت معتبر بررسی کنید یا حتی از فروشگاه‌های حضوری سوال کنید. اختلاف قیمت 2 الی 3 میلیونی یک زنگ هشدار برای خرید کالای فیک می‌باشد. در این یک مورد هرگز بهانه‌هایی مانند خرید بدون واسطه، قیمت قبلی، شعار سود کمتر؛ فروش بیشتر و غیره را از فروشنده نپذیرید. فروشگاه‌های معتبر محصولات خود را زیر قیمت بازار نمی‌فروشند چرا که متحمل ضرر می‌شوند.

تخفیفات غیرواقعی نیز در بیشتر موارد جای تردید هستند. در این رابطه باید دقت کنید که معمولاً چقدر تخفیف برای خرید کولرگازی مارک دار یا لوکس در نظر گرفته شده است، اگر پیشنهاد به طور غیرمنطقی کمتر از قیمت واقعی محصول به نظر می‌رسد در 70 تا 80 درصد موارد با یک جنس تقلبی مواجه هستید.

توجه به برچسب‌ها، جزئیات لوگو و چاپ

طراحی لوگو، چاپ و بسته‌بندی در شرکت‌های خوشنام و معتبر جهانی برعهده‌ی طراحان فوق العاده ماهر می‌باشد. بسته‌بندی بی‌کیفیت، لوگو چاپ شده و برچسب‌های متنوع اصولاً بر تقلبی بودن کالا دلالت دارند. تشخیص کولر گازی از اصلی از تقلبی با استفاده از این روش‌ها به دقت شما بستگی خواهد داشت. گاهاً لوگوی چاپ شده بر روی کولر گازی براحتی با ناخن قابل جدا شدن است و نشان از عدم حرفه‌ای بودن جعل کنندگان دارد. اما در موارد زیادی این افراد حرفه‌ای‌تر از تصور شما عمل می‌کنند. بر روی بسته‌بندی کالاها برخی مواقع تکنولوژی‌هایی حک شده است که ارتباطی به مدل یا حتی برند سازنده ندارد.

تعدادی از برچسب‌ها دارای نشان پرچم کشور سازنده می‌باشند. جالب است بدانید که هیچکدام از کشورهای سازنده کولرهای گازی، تصویر پرچم خود را حک نمی‌کنند و محصولات دارای این ویژگی تقلبی می‌باشند. همچنین بخاطر داشته باشید که هرگونه حک شدن مشخصات گویای اصلی بودن محصول نیست چرا که جعل محصولات غالباً با استفاده از لیزرهای حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

ظاهر و بسته‌بندی کولر گازی

برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی باید به ظاهر و کیفیت ساخت آن خیلی دقت کنید. کولرهای گازی متعلق به برندهای سازنده سرشناس از مواد اولیه‌ی باکیفیتی ساخته شده‌اند. پنل‌های خارجی این تولیدات اصولاً در برابر زنگ زدگی، رطوبت و فرسودگی در شرایط جوی ناپایدار مقاوم هستند هر چند که در استفاده از آن‌ها باید جانب احتیاط را رعایت کرد. کولرهای گازی تقلبی اما بخاطر ساختار کم کیفیت دارای استهلاک زودرس هستند.

برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ضروریست به املای کلمات دقت کنید. کولرهای گازی جعلی با توجه به املای اشتباه (حرف اضافی یا گمشده) و اشتباهات گرامری قابل شناسایی هستند. اشتباهات نگارشی حاکی از عدم آموزش کلاهبرداران است. همچنین در مواردی مشاهده شده است که نوشته‌های روی دستگاه، لکه‌دار، ناخوانا، محو شده و یا دارای رنگ و فونت متفاوت می‌باشند.

در تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی می‌توان تا حدودی به بسته‌بندی نیز اعتنا کرد. شرکت‌های سازنده معتبر طبیعتاً زمان و هزینه زیادی را برای بسته‌بندی محصولات خود صرف می‌کنند. استفاده از مواد نامرغوب، عدم قرارگیری درست دستگاه داخل جعبه و مواردی از این دست را می‌توانید از نشانه‌های تقلبی بودن کالا در نظر بگیرید. استثنایی که در این مورد وجود دارد این است که بسته‌بندی کولرهای گازی اصلی در غالب مواقع بخاطر عبور از مرزهای کشور و طی مسافت‌های طولانی دچار خراشیدگی، رطوبت و پارگی خواهد شد بنابراین شاید بهتر باشد به مشخصات ظاهری دستگاه بیشتر دقت کنید.

بررسی برچسب فنی یا پلاک کولرگازی

برچسب فنی یا پلاک برگه‌ای است که در آن مشخصات کولرگازی آورده می‌شود. برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی حین خرید باید مشخصات روی این برگه را حتما بررسی کنید چرا که اطلاعات مهمی را در مورد محصول در اختیارتان قرار می‌دهد. به طور مثال میزان آمپر در یک کولر گازی اینورتردار 3.2 آمپر بوده و این عدد در کولرگازی معمولی ممکن است به عدد 12 برسد.

آزمایشات عینی برای تشخیص کولرگازی اینورتر

گفتیم که سودجویان اکثر مواقع کولرگازی بدون اینورتر را بجای کولرگازی اینورتردار به کاربران می‌فروشند و این تا حدود زیادی آن‌ها را برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی سردرگم می‌کند. یکی از روش‌های کاربردی برای تشخیص کولرگازی اینورتردار سنجش عدد آمپر با استفاده از آمپرسنج می‌باشد. ثابت ماندن عدد آمپرسنج از یک کولر گازی بدون اینورتر خبر می‌دهد اما نوسانات شدید آمپرسنج به اینورتردار بودن کولر مربوط است.

روش دوم برای پی بردن به اینورتر دار بودن کولر بازکردن موتور می‌باشد. در واقع شما باید پنل خارجی کولر را باز کرده و برد اینورتر را روی موتور مشاهده کنید.

چک کردن QR کد

برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی می‌توانید کیو آر کد نوشته شده روی بسته‌بندی آن را در یک نرم افزار معتبر وارد کنید تا اطلاعاتی کامل از مدل و برند سازنده را در اختیارتان قرار دهد.

سنجش ابعاد و وزن کولر گازی برای تعیین ظرفیت واقعی

برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی باید به ظرفیت آن نیز توجه کنید. برای این کار در سایت‌های معتبر ابعاد و وزن دقیق یک مدل کولرگازی در ظرفیت‌های مختلف را بررسی کنید. ابعاد و وزن دستگاهی را که می‌خواهید خریداری کنید با استانداردهای تعیین شده مطابقت دهید. اختلاف قابل توجه اعداد به جعل صورت گرفته اشاره دارد.

کولر گازی در اتاق نشیمن

راهنمای تشخیص کولر گازی از تقلبی برندهای سازنده سرشناس

تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ال‌جی

ال‌جی (LG) یکی از برترین برندهای سازنده کولرهای گازی است که بخاطر ارائه محصولات باکیفیت به محبوبیت غیرقابل انکاری دست یافته است. افراد سودجو در بسیاری از موارد از اعتبار و نام این برند سوء استفاده می‌کنند. برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ال‌جی به موارد ذیل توجه کنید؛

 • کولرهای گازی ال‌جی در بازار ایران به طور معمول مونتاژ کشور چین، تایلند و ترکیه هستند منتها جعل کنندگان برچسب Made in KOREA را به کولرهای گازی تقلبی خود متصل می‌کنند. همچنین برچسب‌هایی مانند DC inverter را روی کولرهای گازی بی‌کیفیت خود نصب می‌کنند.
 • برخی افراد کولرگازی اینورتردار ال‌جی را در قالب ظرفیت 30000 به مشتری می‌فروشند. مسئله‌ای که باید بدانید این است که شرکت ال‌جی تا به اکنون هیچگونه کولر گازی اینورتر را در ظرفیت 30000 تولید و عرضه نکرده است.
 • برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی ال‌جی حتماً به کیفیت، جنس و رنگ بدنه دقت کنید چرا که نسخه‌های تقلبی از کیفیت خیلی پایینی برخوردار هستند.
 • برای تشخیص اصالت مدل نامبرده با جستجو در سایت رسمی ال‌جی، تصاویر را از زوایای مختلف بررسی کنید. همچنین به دقت امکانات و تکنولوژی‌های کولر را بررسی کنید.
کولر گازی اصلی ال‌جی

تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی گری

شرکت گری (GREE) نیز یکی از تولیدکنندگان سرشناس در عرضه‌ی سیستم‌های تهویه هوای مطبوع محسوب می‌شود. تولیدات این برند در مدل‌های لومو، اسفورماتیک، اکسنت، جی فورماتیک، جی ماتیک و کیوفورماتیک در بازار عرضه می‌شوند. این دستگاه‌ها بخاطر تنوع بالا، قابلیت‌های گسترده و مناسب بودن برای اقلیم‌های مختلف جغرافیایی طرفداران زیادی دارند. گری در آپدیت سایت اصلی خود و افزودن محصولات جدید کوتاهی کرده است بنابراین سخت‌ترین نوع تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی احتمالاً مربوط به این برند می‌باشد اما هنوز راه‌های زیادی وجود دارد؛

 • قطعات اصلی کولر گازی گری ساخت کشور آمریکا می‌باشد منتها مونتاژ آن در کشورهای چین، ویتنام، برزیل و پاکستان صورت می‌گیرد. یکی از راه‌های تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی گری وجود برچسب‌هایی با پرچم کشور آمریکا یا حک شدن عبارت made in USA روی پنل این دستگاه‌ها می‌باشد.
 • تمامی کولرگازی‌های گری بجز دو مدل اسفورماتیک و 36000 سری نئو (Neo) از لوگوی حک شده GREE بر روی پنل خارجی برخوردار می‌باشند.
 • همه‌ی کولرهای گازی گری بدنه‌ای با رنگ سفید دارند و تعدادی از آن‌ها یک نوار طلایی روی پنل خود دارند. اگر کولر گازی گری با رنگ مشکی را مشاهده کردید در تقلبی بودن آن تردید نکنید.
 • کولرهای گازی اورجینال گری به برد الکترونیکی بزرگ و باکیفیت مجهز شده‌اند که در نسخه‌ی تقلبی یا خبری از آن نیست یا از برند کوچک و بی‌کیفیتی استفاده شده است.
 • مطابق معمول برای اطمینان از اصالت کالا می‌توانید وارد مرورگر وب خود شده و مدل دقیق را سرچ کنید.
کولر گازی اصلی گری

تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی اُجنرال

اُجنرال (OGENERAL) یکی از برندهای معتبر در زمینه ساخت کولرهای گازی می‌باشد. بیشترین تعداد جعل کولر گازی مربوط به این برند می‌‍باشد چرا که هزینه پرداختی برای خرید کولرهای این برند بیشتر از سایر برندهاست. برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی اُجنرال به موارد زیر دقت کنید؛

 • عبارت Made in JAPAN بر روی پنل‌ کولر گازی حاکی از تقلبی بودن محصول می‌باشد.
 • گاهی اوقات کولرهای گازی فیک اُجنرال را با عنوان‌های جنرال KIT یا جنرال ZH معرفی می‌کنند.
 • اُجنرال تا به اکنون کولرهای گازی اینورتردار را تولید نکرده است بنابراین بکار بردن عبارت DC inverter در مورد این دستگاه‌ها فاقد اعتبار می‌باشد.
 • کولرهای اُجنرال با طرح پنل آینه‌ای جعلی می‌باشند چرا که این طراحی مختص به کولرهای گازی فوجی می‌باشد که به نسبت قیمت پایین‌تری دارند.
 • برای بررسی اصالت کولر گازی اُجنرال وارد سایت رسمی آن شوید و همه چیز را به دقت بررسی کنید.
کولر گازی اصل اجنرال

تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی سامسونگ

کولرهای گازی برند سامسونگ در تعداد خیلی محدود در بازار وجود دارند. برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی این برند باید بدانید که؛

 • لوگوی چاپ شده بر روی مدل‌های تقلبی دارای رنگ و کیفیت پایین می‌باشد.
 • برای تشخیص اصالت کولرگازی سامسونگ سریال نامبر و مدل آن را زیر یونیت داخلی پیدا کرده و از طریق آن سایت سامسونگ را چک کنید.
 • مانند آنچه تا بحال گفته شده وارد سایت اصلی شده و اطلاعات کامل محصول را بررسی کنید.
کولرگازی اصلی سامسونگ

تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی هیتاچی

از دیگر برندهای سازنده کولر گازی باید به هیتاچی اشاره داشت. برای تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی هیتاچی به موارد زیر توجه کنید؛

 • کارتون کولرگازی اصلی از طرح رنگی (سفید و صورتی) برخوردار می‌باشد.
 • این دستگاه‌ها از جنبه‌ی ظاهری دارای نوار طلایی رنگ روی پنل داخلی خود هستند.
 • همچنین می‌توانید مدل نامبرده را در سایت اصلی هیتاچی پیدا کرده و مشخصات کامل آن را مشاهده کنید.
کولر گازی هیتاچی

تشخیص کولر گازی اصلی از تقلبی بوش

برند بوش نیز یکی از برندهای مطرح در ساخت کولرگازی می‌باشد. تولیدات این برند در بازار ایران به ندرت یافت می‌شوند چرا که از قیمت بالایی برخوردارند و به لحاظ اقتصادی برای فروشنده و خریدار بصرفه نیستند. اگر کولرگازی بوش با قیمت مناسب به شما پیشنهاد شد در تقلبی بودن آن شک نکنید.

کولر گازی بوش