یکی از مشکلات جدی که امروزه بسیاری از خریداران با آن مواجه هستند تشخیص اورجینال بودن کالاهای موجود در بازار از مدل‌های فیک مشابه است. امروزه سودجویان از راه‌های خیلی ساده محصولات تقلبی و کم کیفیت را جایگزین نسخه‌های اصلی از برندهای معتبر می‌کنند. جعل در لوازم خانگی یکی از موارد بسیار رایج است که دغدغه‌ی خیلی زیادی را برای خریداران ایجاد کرده است. در میان انواع لوازم خانگی، ماشین‌های لباسشویی جزو آن دسته از محصولاتی هستند که مدل‌های تقلبی خیلی زیادی در بازار دارند. تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی برای بیشتر مردم کار آسانی نیست و بیشتر مواقع به فرد با تجربه در این رابطه نیاز است.

با شناخت کلیات تشخیص کالای اصلی از فیک مطمئناً سودجویان نمی‌توانند کالای فیک خود را به شما عرضه کنند. صرف هزینه‌ی زیاد برای خرید ماشین لباسشویی و در نهایت پی بردن به تقلبی بودن آن بجز اینکه احساس فوق العاده ناخوشایندی را در شما ایجاد می‌کند، اعتماد شما را برای همیشه خدشه دار خواهد کرد. برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی کافیست یکسری علایم مشخص را دنبال کنید؛ امیدوار هستیم که با مطالعه‌ی ادامه‌ی این مطلب در دام افراد سودجو نیفتید.

تشخیص اصالت ماشین‌های لباسشویی

ماشین لباسشویی تقلبی

هرگونه دخل و تصرف در قطعات یا اجزای وابسته ماشین لباسشویی، جعل و تقلب تلقی می‌شود. این کار به طور معمول در ساخت، واردات، صادرات و حتی توزیع و فروش صورت می‌گیرد. ماشین‌های لباسشویی فیک به نحوی طراحی و دستکاری می‌شود که با نسخه‌ی اصلی برند سازنده یکسان به نظر می‌رسند. مصرف کنندگان معمولی بدون آگاهی به این موضوع در بیشتر موارد فریب می‌خورند. تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی با افزایش آگاهی خریدار و زیر نظارت کارشناسان خبره، راحت و سریع خواهد بود.

تقلب در بیشتر مواقع شامل چسباندن لوگو یا آرم یک برند معروف روی محصول می‌باشد حتی اگر ماشین لباسشویی توسط برند نامبرده ساخته یا تایید نشده باشد. در بیشتر موارد ما به فروشندگان در مورد تولید و مونتاژ محصولات می‌گوییم و این تا حدود زیادی آن‌ها را سردرگم می‌کند. شاید بهتر باشد یکبار برای همیشه به ابهام زدایی این موضوع بپردازیم. تعریف تولید به این معنی است که قطعات مورد استفاده برای تولید یک محصول داخل همان کشور تولید شود اما مونتاژ به معنای سرهم کردن قطعات در کشور غیر مبداء زیر نظر برند سازنده اصلی می‌باشد. محصولات تقلبی اصولاً نسخه‌ی کپی برداری شده بدون تایید مالک برند هستند.

ماشین‌های لباسشویی تقلبی از کیفیت پایین‌تری نسبت به کالای اصلی برخوردار بوده و اغلب اوقات شاهد خرابی آن‌ها پس از یک بازه زمانی کوتاه خواهیم بود. در تولید این دستگاه‌ها از مواد اولیه‌ی ارزان و بی‌کیفیت و گاهاً حتی خطرناک استفاده می‌شود. ماشین‌های لباسشویی تقلبی اگرچه با شباهت زیاد به مدل اصلی تولید می‌شوند اما ممکن است تفاوت‌های جزئی با هم داشته باشند.

ماشین لباسشویی درب از بالا

عواقب رواج ماشین‌های لباسشویی فیک

ساخت و فروش ماشین‌های لباسشویی تقلبی در بسیاری از کشورها توسط قانون منع شده است و افراد متخلف مشمول مجازات‌های مدنی یا کیفری می‌شوند. صاحبین برندهای سرشناس به موجب قانون می‌توانند از افراد سودجو شکایت کرده و خسارت دریافت کنند. محصولات تقلبی در کشورهای مختلف به فروش میرسند و اکنون در بازار ایران بسیار رواج یافته‌اند. لباسشویی‌های فیک عمدتاً در کشورهای در حال توسعه آسیا، اروپای شرقی و آمریکای لاتین با توانایی تولید ساخته می‌شوند.

برخی افراد به اشتباه باور دارند که که کپی برداری محصولات سودهای کلانی برای دولت به همراه دارد اما در واقع عواقب گسترده‌ای به دنبال خواهد داشت. واقعیت این است که برای پایین نگهداشتن هزینه‌های تولید و فروش، ماشین‌های لباسشویی تقلبی با همان مواد اولیه‌ی باکیفیت و همان استانداردها و ضوابط محصولات اورجینال ساخته نمی‌شوند که اگر واقعاً اینطور بود دلیلی برای عدم ثبت برند و اعتبار سازنده وجود ندارد.

ماشین‌های لباسشویی جعلی با استفاده از مواد اولیه‌ی ارزان قیمت، مواد شیمایی و حتی خطرناک ساخته شده و هرگز به روشی مطمئن مونتاژ نمی‌شوند. ماهیت این محصولات ممکن است به مصرف کنندگان، خسارت‌های مالی و جانی تحمیل کند. مسئله‌ی دیگری که مطرح است اینکه جعل و کپی محصولات به اعتبار برندهای سازنده معروف لطمه وارد کرده و موجب سلب اعتماد مشتریان خواهد شد. در واقع در بیشتر موارد اشخاص با عدم تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی تصور می‌کنند در کارایی نامطلوب دستگاه، برند سازنده مقصر است. از سوی دیگر عرضه‌ی محصولات تقلبی موجب از دست رفتن فرصت‌های شغلی خرده فروشانی خواهد شد که محصولات اصلی را ارائه می‌دهند. کلیه‌ی این موارد بر چرخه‌ی تولید اثر منفی گذاشته و چشم اندازی تاریک از آینده اقتصاد را ترسیم خواهد کرد.

این تنها مصرف کنندگان و مالکین برندها نیستند که متحمل خسارت جعل محصولات می‌شوند بلکه اقتصاد ملی از حقوق گمرکی و درآمد مالیاتی محروم خواهد شد چرا که جعل کنندگان اصولاً قانون را زیر پا گذاشته و از پرداخت مالیات و حمل و نقل‌های قانونی صرف نظر می‌کنند.

ماشین‌های لباسشویی بوش

همه چیز برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی

تطبیق ظاهر و مشخصات لباسشویی با وبسایت رسمی

چنانچه اشاره شده افراد سودجو از اعتبار برندهای سرشناسی همچون بوش، ال‌جی و سامسونگ برای عرضه‌ی ماشین‌های لباسشویی تقلبی خود به کاربران استفاده می‌کنند. نخستین کار برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی این است که از فروشنده بخواهید مدل نامبری کامل محصول و عکس واقعی آن را برای شما ارسال کند. در مرحله‌ی بعد لازم است مدل لباسشویی را برای دسترسی به سایت رسمی آن در مرورگر خود سرچ کنید. اگر مدل مدنظر تقلبی نباشد حداقل یکی از نتایج جستجو مربوط به وبسایت سازنده خواهد بود. البته با اختلاف باید گفت که گاهی اوقات پیدا کردن وبسایت اصلی برای کاربران دشوار است. با کلیک بر روی لینک مورد نظر می‌توانید وارد سایت شده و به اطلاعات کامل محصول دسترسی پیدا کنید

با تطبیق مدلی که می‌خواهید خریداری کنید با مدل سازنده مطمئن شوید همان چیزیست که می‌خواهید. بهتر است تصاویر کامل گالری سایت سازنده را با لباسشویی که می‌خواهید خریداری کنید، مقایسه کنید. اگر صفحه نمایش، کنترل پنل، نوشته‌های دور کلید تنظیمات، کشوی مواد شوینده، درب ماشین لباسشویی، درب فیلتر ماشین لباسشویی و غیره با هم همخوانی نداشته باشد، ماشین لباسشویی تقلبی محسوب می‌شود.

برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی همچنین می‌توانند به املای کلمات دقت کنید. ماشین‌های لباسشویی تقلبی را می‌توان براحتی از طریق املای اشتباه (حرف اضافی یا گمشده) یا اشباهات گرامری شناسایی کرد. مواردی که در اطلاعات محصول یا دستور العمل وجود دارد نشان دهنده عدم آموزش کلاهبرداران است بنابراین به این موارد به خوبی دقت کنید. مواردی وجود دارد که حتی نوشته‌های روی دستگاه محو شده، لکه‌دار، ناخوانا، دارای فونت و یا رنگ متفاوت می‌باشد. بجز این در صورتی که تصاویر عیناً مانند هم هستند به احتمال زیاد لباسشویی مد نظرتان تقلبی نیست.

برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی بجز موارد گفته شده به برچسب‌ها و لوگوهای روی بدنه لباسشویی توجه کنید. در صورتیکه برچسب‌های اضافی را مشاهده می‌کنید یا لوگو در جای خود نصب نشده است لباسشویی صد درصد تقلبی است. مورد دیگری که باید لحاظ کنید برچسب انرژی است که برای جلب اعتماد مصرف کنندگان به لباسشویی چسبانده می‌شود. به طور مثال در حالیکه برچسب لباسشویی اصلی A است، مدل تقلبی دارای رده مصرف انرژی A+++ می‌باشد. لذا حتماً مشخصات محصول در سایت اصلی را با محصولی که قصد خرید آن را دارید، تطبیق دهید.

حذفیات و عدم تطابق

شرکت‌های سازنده معتبر اصولاً چندین ویژگی مانند کدها، شماره سریال یا مدل، علائم تجاری و اطلاعات ثبت اختراع را روی بسته‌بندی لباسشویی یا خود آن چاپ می‌کنند. به طور معمول محصولات جعلی حین کپی کردن جزئیات کمی را از دست می‌دهند. با جستجوی شماره سریال در سایت اصلی سازنده می‌توانید از اصالت لباسشویی اطمینان حاصل کنید. این روش نیز 100 درصد نبوده اما در 90 درصد موارد قابل اتکاست.

ظرفیت ماشین لباسشویی

بیشتر مواقع افراد سودجو در جهت کسب منافع بیشتر با تغییر برچسب، ماشین‌های لباسشویی تقلبی خود را با ظرفیت غیرواقعی (بالاتر) به فروش میرسانند. برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی حتماً به ظاهر محصول توجه کنید.

ماشین‌های لباسشویی دارای ظرفیت بیشتر عمدتاً از ابعاد بزرگتری برخوردار بوده و اصولاً وزن بیشتری دارند. با این توصیف در همان قدم اول نباید گول برچسب‌های ساده را بخورید. جعل کنندگان از ترفندهای تبلیغاتی همچون برچسب‌های زیبا و متنوع برای جذب نگاه مخاطبین استفاده می‌کنند. در این یک مورد باید خیلی خبره باشید چرا که برچسب‌ها خیلی شبیه به برچسب‌های محصولات اصلی هستند.

کیفیت پایین محصولات

برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی می‌توانید کیفیت ساخت آن را نیز بررسی کنید. کیفیت محصولات تقلبی معمولاً مشکوک است و از مواد اولیه‌ی ارزان قیمت در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود. این مواد در محصولات مختلف می‌تواند پلاستیک چسبناک، چرم تقلبی، شیشه ارزان، پارچه بی‌کیفیت و قطعات قدیمی یا مستعمل در ابزار و لوازم الکترونیکی باشد.

بسته‌بندی محصولات

شرکت‌های سازنده سرشناس زمان و هزینه‌ی زیادی را صرف بسته‌بندی محصولات خود می‌کنند. اگر ماشین لباسشویی بسته‌بندی شده به درستی داخل جعبه قرار نمی‌گیرد، از مواد نامرغوب مانند پلاستیک ارزان قیمت و یا مقوای آویزان استفاده می‌کند و مواردی از این دست را به عنوان نشانه‌های تقلبی بودن محصول در نظر بگیرید. به همین ترتیب اگر محصولی را بدون هیچگونه بسته‌بندی دریافت کردید، بدانید که تقلبی است.

بسته‌بندی فاقد کیفیت محصولات را البته همیشه نمی‌توان به تقلبی بودن آن‌ها تعمیم داد. بسته‌بندی محصولات اصلی در طی مسافت زیاد و عبور از مرزهای کشور گاهاً در معرض رطوبت، پارگی و خراشیدگی قرار می‌گیرد بنابراین بهتر است پیش از هر چیز مشخصات ظاهری محصول را بررسی کنید.

فروشگاه‌های نامعتبر

اگر قصد دارید ماشین لباسشویی مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری کنید یک راهکار آسان برای مقابله با خرید اقلام تقلبی، بررسی سابقه‌ی وبسایت است. مشخصاً اگر سایت جعلی باشد، محصولات ارائه شده توسط آن نیز جعلی خواهند بود. در وهله‌ی اول مطمئن شوید که لینک وبسایت (URL) با علامت قفل و پروتکل https شروع شده باشد. برای بررسی معتبر بودن یک فروشگاه اینترنتی راه‌های مختلفی وجود دارد. بهتر است از فروشندگان دارای جواز کسب محصول مور نظر خود را خریداری کنید. سایت‌های دارای نماد اعتبار الکترونیکی اصولاً دارای اعتبار بوده و به مشکلات و شکایات کاربران خود رسیدگی می‌کنند.

قسمت نظریات مشتریان را در سایت چک کنید. مطمئن شوید که به حفظ حریم خصوصی شما در سایت توجه شده است. بجز این‌ها اطمینان حاصل کنید که راه‌های ارتباطی مختلفی وجود دارد. پیش از خرید محصول باید شرایط خرید را بررسی کرده و از امنیت حریم خصوصی خود اطمینان حاصل کنید. از کارشناسان فروش در مورد خدمات پس از فروش و گارانتی محصول سوال کنید. بالاخره اینکه جانب احتیاط را رعایت کنید حتی اگر لازم باشد زمان زیادی برای این کار صرف کنید.

تخفیفات غیرواقعی

برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی یا اصولاً بهتر است بگوییم تشخیص هرگونه کالای اصلی از تقلبی اگر چیزی که می‌خواهید بخرید به صورت غیرمنطقی ارزان به نظر میرسد و در واقع دارای تخفیف غیرواقعی است بهتر است تردید کنید.

نکته‌ای که باید بدانید این است که معمولاً چقدر تخفیف برای خرید لباسشویی مارک دار یا لوکس لحاظ شده است و اگر پیشنهاد به طور غیرواقعی کمتر از قیمت کالا به نظر میرسد می‌توان گفت در 70 تا 80 درصد موارد جنس تقلبی است. برای برآورد قیمت واقعی محصول بهتر است قیمت‌های چندین وبسایت معتبر را با هم مقایسه کنید؛ اگر اختلاف قیمت قابل توجه باشد دست نگهدارید.

عدم وجود راه‌های ارتباطی

اگر آدرس، ایمیل، شماره تلفن یا اطلاعات تماس سازنده روی محصول یا بسته‌بندی درج نشده باشد تا حدود زیادی جای نگرانیست. این بدین معنا خواهد بود که شما هیچ راه ارتباطی برای تماس با کسی برای رسیدگی به شکایات ندارید. جدا از بحث فیک بودن محصول بهتر است از خرید چنین محصولاتی خودداری کنید و اگر جزئیات تماس ذکر شده است سعی کنید آن‌ها را در وب سایت تایید کنید تا قبل از خرید برای تایید تماس بگیرید.

لوازم جانبی

برای تشخیص لباسشویی اصلی از تقلبی باید اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات تکمیلی و لوازم جانبی ذکر شده در بسته‌بندی وجود داشته باشند. اگر دفترچه راهنما؛ کارت گارانتی، سیم دوشاخه یا سایر موارد مفقود است فوراً به خرده فروش مراجعه کنید. بهتر است قبل از خرید جعبه را باز کنید و در فروشگاه چک کنید. در صورت خرید آنلاین هنگام تحویل گرفتن از آنباکسینگ محصول فیلم ضبط کنید.

لباسشویی بوش

راه‌های تشخیص ماشین لباسشویی‌های اصلی از تقلبی برندهای سازنده سرشناسی همچون ال‌جی، بوش و سامسونگ مشابه است. با اشراف به این راهکارهای ساده طبیعتاً انتخاب آگاهانه‌تری خواهید داشت.