یکی از مشکلاتی جدی که امروزه خریداران لوازم خانگی در بازار ایران با آن روبرو هستند، وجود محصولات تقلبی زیاد در بازار می‌باشد. نوسانات بازار و بالا رفتن قیمت‌ها زمینه را برای سوء استفاده افراد سودجو فراهم کرده است. ماشین‌های ظرفشویی جزو آن دسته از لوازم خانگی هستند که نسخه‌های تقلبی زیادی در بازار دارند. جعل کنندگان به طور معمول محصولات بی‌کیفیت خود را با عنوان برندهای سازنده اصلی به مشتریان عرضه می‌کنند. این افراد از اعتبار برندهایی همچون سامسونگ، بوش و ال‌جی برای فروش رساندن محصولات فیک خود استفاده می‌کنند. برای تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی راه‌های مختلفی وجود دارد. اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که آگاهی خود را در زمینه‌های مختلف افزایش دهید.

با دنبال کردن یکسری راهکارهای خاص، راهی برای سوء استفاده کلاهبردارن وجود نخواهد داشت. با نگارش این مطلب به شما خواهیم گفت که برای تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی چکار باید بکنید.

تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی

ماشین ظرفشویی تقلبی

ماشین‌های ظرفشویی تقلبی یا فیک به طور معمول مدل‌هایی هستند که با شباهت خیلی زیاد به نسخه‌ی اصلی طراحی شده باشند. اینگونه دستگاه‌ها اصولاً از تمام جنبه‌های طراحی، کارایی، بازدهی و امکانات با مدل اصلی متفاوت هستند. صرف واژه‌ی تقلبی بودن به معنای از کار افتاده بودن دستگاه نیست بلکه محصولی که به شما ارائه خواهد شد یک مدل فاقد نام و نشان خارجی یا ایرانی است که هرگز کارایی دستگاه اصلی را از خود به اجرا نمی‌گذارد.

سودجویان عموماً مارک یک شرکت سازنده معتبر را به ماشین ظرفشویی چسبانده و به خریداران عرضه می‌کنند. تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی برای کسانی که فاقد آگاهی در این زمینه هستند بسیار مشکل خواهد بود چرا که اینگونه دستگاه‌ها دارای شباهت غیر قابل انکار به نسخه‌ی اصلی هستند. خیلی از مواقع به کارشناسان خبره در این زمینه نیاز خواهد بود.

ماشین‌های ظرفشویی تقلبی در بازار ایران به وفور یافت می‌شوند. عمدتاً ماشین‌های ظرفشویی ایرانی مانند پاکشوما یا تولیدات چینی با کمی تغییر شکل در ظاهر و بسته‌بندی در قالب ماشین‌های ظرفشویی برندهای محبوبی همچون بوش، ال‌جی و سامسونگ به خریداران فروخته می‌شوند. تفاوت خیلی کم در این دستگاه‌ها ممکن است هر کاربری را به اشتباه بیندازد.

بخاطر داشته باشید که ماشین‌های ظرفشویی تولیدی در بازار ممکن است لزوماً از کشور مبداء وارد نشده باشند منتها مونتاژ کشوری دیگر با تایید برنده سازنده اصلی باشند. ماشین‌های ظرفشویی بدل اما نسخه‌ی کپی برداری فاقد اعتباری هستند که توسط برند اصلی تایید نشده‌اند. این دستگاه‌ها در عین شباهت زیاد با مدل‌های اصلی تفاوت‌های جزئی دارند. برای تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی اکثر مواقع می‌توان به این موارد اعتنا کرد.

ماشین ظرفشویی اصل ال‌جی

پیامدهای رواج ماشین‌های ظرفشویی تقلبی

در تعداد خیلی زیادی از کشورها ساخت و فروش ماشین‌های ظرفشویی تقلبی به موجب قانون منع شده است. عرضه‌کنندگان این محصولات مشمول مجازات‌های مدنی و کیفری خواهند شد. مالکین برندهای معتبر بنا به ضوابط قانونی می‌توانند از سودجویان شکایت کرده و حقوق خود را حفظ کنند. ماشین‌های ظرفشویی تقلبی در کشورهای مختلف ساخته می‌شوند و تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی را مشکل‌تر می‌کنند.

به طور کلی برای پایین نگهداشتن هزینه‌های تولید و فروش ماشین‌های ظرفشویی تقلبی، از مواد اولیه‌ی با کیفیتی در ساخت آن‌ها استفاده نمی‌شود. این دستگاه‌ها هرگز با استانداردهایی لحاظ شده برای محصولات اورجینال ساخته نمی‌شوند. در غیر این صورت دلیلی برای عدم ثبت برند و اعتبار سازنده وجود ندارد. در ساخت ظرفشویی فیک از مواد شیمایی و مواد اولیه‌ی بی‌کیفیت و بعضاً خطرناک که تهدیدی جدی برای سلامت انسان و محیط زیست هستند، استفاده می‌شود.

جعل و کپی برداری به اعتبار برندهای سازنده خوشنام لطمه وارد کرده و موجب سلب اعتماد مشتریان خواهد شد. خریدار ماشین ظرفشویی تقلبی با بی‌دقتی ناخواسته هزینه و سودی را که حق برند و مجموعه است به افراد کلاهبردار تقدیم می‌کند. کاربران با عدم تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی فکر می‌کنند که در کارایی نامطلوب محصول، برند سازنده مقصر است. رواج ماشین‌های ظرفشویی تقلبی با نابودی شغل بیشتر خرده فروشان بر چرخه‌ی تولید اثر منفی گذاشته و آینده اقتصاد را تهدید می‌کند.

ماشین‌های ظرفشویی اورجینال

همه چیز برای تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی

جستجوی مدل در وبسایت رسمی

چنانچه گفتیم جعل کنندگان از اعتبار برندهای شناخته شده‌ای همچون بوش، سامسونگ و ال‌جی برای فروش ماشین‌های ظرفشویی خود استفاده می‌کنند. پیش از هر چیز از از کارشناسان فروش مربوطه بخواهید که شناسه محصول و تصویر واقعی آن را در اختیار شما قرار دهند. نخستین و کاربردی‌ترین راهکار برای تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی این است که مدل نامبری کامل آن را در اینترنت به زبان انگلیسی سرچ کنید. بعد از جستجو در صورتیکه مدل مد نظر تقلبی نباشد نتایج جستجو مربوط به سایت اصلی تولید کننده و عرضه کنندگان آن خواهد بود. بر روی لینک اصلی سایت سازنده کلیک کرده و اطلاعات کامل صفحه را بررسی کنید.

سعی کنید اطلاعات کامل مدل مدنظرتان را با اطلاعات وبسایت سازنده مطابقت دهید. در این مرحله لازم است تصاویر کامل محصول را در گالری سایت اصلی بررسی کرده و از تمام جنبه‌ها با مدل فروشنده مقایسه کنید. صفحه نمایش، کنترل پنل، نمای درب و غیره را حتماً چک کنید. مطمئن شوید که ظاهر تصویر واقعی و سایت سازنده با هم همخوانی دارد؛ در غیر این صورت در تقلبی بودن محصول تردید نکنید.

به املای کلمات روی ماشین ظرفشویی حتماً دقت کنید. افراد غیر حرفه‌ای با عدم آموزش در این مورد ممکن است کمی سهل انگارانه عمل کنند. حرف‌های اضافی یا گمشده و حتی اشتباهات گرامری زنگ هشداری برای تقلبی بودن محصول قلمداد خواهند شد. گاهاً حتی نوشته‌ها به صورت ناخوانا، لکه‌دار و یا دارای رنگ و فونت متفاوت هستند. اگر در این مورد اشتباهی صورت نگرفته است احتمالاً با نسخه‌ی اصلی روبرو هستید.

خرید از فروشگاه‌های معتبر

همیشه از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید؛ این شاید ساده‌ترین کاری باشد که باید انجام دهید. اگر مایل به خرید ماشین ظرفشویی به صورت آنلاین هستید لازم است سابقه‌ی وبسایت را بررسی کنید. چیزی که مشخص این است که سایت‌های جعلی، محصولات تقلبی را نیز عرضه می‌کنند. لینک سایت (URL) باید با پروتکل https آغاز شده و دارای علامت قفل باشد. برای اینکه از اعتبار یک فروشگاه اینترنتی مطمئن شوید، راه‌های مختلفی وجود دارد.

در گام نخست بهتر است از فروشندگان دارای جواز کسب محصولات خود را تهیه کنید. نماد اعتبار الکترونیکی سایت را چک کنید؛ این ویژگی اعتبار سایت را افزایش داده و به کاربر تا حدودی اطمینان می‌دهد که فروشندگان پاسخگوی دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها خواهند بود. لزوماً قسمت نظرات مشتریان را بررسی کنید. به منظور واریز مبلغ مطمئن شوید که به حریم خصوصی شما توجه شده است و هرگز مجبور نیستید اطلاعات اضافی خود را وارد کنید. شرایط خرید، خدمات پس از فروش، راه‌های ارتباطی مختلف، ضمانت نامه، شرایط تحویل و مواردی از این دست را حتماً چک کنید.

جعل کنندگان لوازم خانگی در بیشتر موارد بجای دریافت بیعانه کل مبلغ را دریافت می‌کنند. سوالات خود را از کارشناسان فروشگاه بپرسید و مطمئن شوید که پاسخی قانع کننده دریافت می‌کنید. بالاخره اینکه در انتخاب فروشگاه جانب احتیاط را رعایت کنید حتی اگر مجبور باشید زمان و انرژی زیادی برای این کار هدر بدهید.

برچسب‌های تقلبی و حک برند

یکی از راه‌های تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی توجه به لیبل و برچسب‌های روی بدنه کالا می‌باشد. در صورتیکه متوجه برچسب‌های اضافی روی بدنه شوید یا به این پی ببرید که لوگو در جای خود نصب نشده است، ماشین ظرفشویی صد درصد تقلبی است. برچسب‌های پرزرق و برق اصولاً از ترفندهای تبلیغاتی جعل کنندگان برای فروش محصولات فیک محسوب می‌شوند. این افراد با این کار در بسیاری از موارد سعی در گمراه کردن خریدار دارند. به طور مثال برچسب‌هایی مربوط به برند سازنده، پرچم کشور و مشخصات کلیدی را به بدنه متصل می‌کنند.

بسته‌بندی و کیفیت ساخت

کمپانی‌های سازنده محصولات باکیفیت مشخصاً زمان و هزینه زیادی را صرف تولید محصولات خود می‌کنند. برای تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی حتماً کیفیت ساخت آن را بررسی کنید. در ساخت ماشین‌های ظرفشویی تقلبی از مواد اولیه‌ی ارزان قیمت و قطعات قدیمی و مستعمل در لوازم الکترونیکی استفاده می‌شود؛ در این یک مورد شاید بهتر باشد از یک کارشناسان خبره کمک بگیرید.

شرکت‌های معتبر برای بسته‌بندی محصولات خود نیز زمان زیادی را صرف می‌کنند. در صورتیکه ماشین ظرفشویی به درستی داخل جعبه قرار نگیرد و یا در بسته‌بندی از مواد نامرغوب استفاده شده باشد و مواردی از این قبیل را می‌توانید به عنوان نشانه‌های تقلبی بودن ماشین ظرفشویی در نظر بگیرید. حین خرید ظرفشویی به بدنه آن کاملاً دقت کنید و در صورت مشاهده هرگونه خراش روی آن دست نگهدارید. خراش‌های جزئی روی بدنه نتیجه‌ی اشتباه جعل کنندگان هنگام چسباندن برچسب‌ها یا حک برند است.

نکته‌ای که حائز اهمیت است اینکه صرف بسته‌بندی کم کیفیت محصولات را نمی‌توانید به تقلبی بودن آن‌ها تعمیم دهید. افراد سودجو حتی می‌توانند از بسته‌بندی‌های جذاب برای در دام انداختن خریداران استفاده کنند. بسته‌بندی محصولات اصلی به تناسب گذر از مرزهای کشور و طی مسافت‌های طولانی در غالب اوقات دچار رطوبت، خراشیدگی، پارگی و غیره خواهد شد بنابراین شاید لازم باشد مشخصات ظاهری محصول را در اولویت قرار دهید.

استعلام شماره سریال ماشین ظرفشویی

شماره سریال (S/N) یکی از بهترین راه‌های تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی می‌باشد. با خرید هر ماشین ظرفشویی یک شماره سریال اختصاصی در اختیار خواهید داشت. در تشخیص اصالت کالا توسط شماره سریال لازم است به سایت اصلی برند سازنده رجوع کرده و اعداد را با دقت در قسمت مربوطه وارد کنید. در صورتیکه ماشین ظرفشویی اورجینال باشد تمام اطلاعات مربوط به آن در اختیار شما قرار خواهد گرفت. جالب اینجاست که در بعضی از برندهای معتبر حتی به ساعت خروج از کارخانه اشاره می‌شود. گاهی اوقات سریال نامبر محصول اصلی تنها در دو یا سه حرف با کالای تقلبی تفاوت دارد پس به خوبی اعداد را بررسی کنید. بارکد، علائم تجاری و اطلاعات ثبت اختراع را نیز می‌توان در محصولات اصلی مشاهده کرد. استفاده این روش‌ها برای تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی در 90 درصد موارد قابل اعتناست.

قیمت‌های غیر واقعی

در تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی شاید لازم باشد قیمت‌های چندین سایت معتبر را با هم مقایسه کنید. اختلاف قیمت خیلی زیاد محصول نشان دهنده‌ی هشدار خواهد بود. اگر قیمت محصول به طرز باورنکردنی ارزان به نظر می‌رسد و یا حتی دارای تخفیف غیرواقعی است، شک کنید. در این مورد باید تشخیص دهید که اصولاً چقدر تخفیف برای خرید یک کالای لوکس لحاظ شده است و اگر پیشنهاد به طور غیرواقعی کمتر از قیمت کالا به نظر می‌رسد باید گفت که در 70 تا 80 موارد پای کلاهبرداری در میان است.

لوازم جانبی

به منظور تشخیص ماشین ظرفشویی اصلی از تقلبی تمامی قطعات تکمیلی و لوازم جانبی ذکر شده را در بسته‌بندی بررسی کنید. در صورتی که دفترچه راهنما، سیم دوشاخه، کارت گارانتی و یا سایر موارد مفقود است در اسرع زمان به خرده فروش مراجعه کنید. حین خرید حضوری جعبه را باز کرده و همه چیز را به دقت چک کنید. همچنین زمان‌هایی که به صورت آنلاین محصول خود را خریداری کرده‌اید از مراحل آنباکسینگ آن فیلم بگیرید.

خرید از فروشگاه اینترنتی معتبر

تشخیص اصالت ماشین‌های ظرفشویی ال‌جی، بوش، سامسونگ، دوو و بکو که جزو برترین ماشین‌های ظرفشویی بازار تلقی می‌شوند توسط روش‌های ذکر شده در بالا امکان پذیر است. پیش از قطعی سازی خرید خود بهتر است با افراد خبره در فروش لوازم خانگی مشورت کنید. همچنین بهتر است از دوستان و آشنایان خود سوال کنید. امروزه اگرچه کلاهبرداران خیلی حرفه‌ای عمل می‌کنند با سنجیدن تمام جوانب کار به یقین انتخاب آگاهانه‌تری خواهید داشت.